Основна школа „ Биса Симић“
11408 Велика Крсна
Ул. Централна бр.13
Број: 200/2
Датум: 22.04.2024. године
На основу чл. 99.,100. и 119. став 1. тачка 1) Закона о основама система образовања и васпитања („Службени гласник РС” 88/2017, 27/2018 - др.закони,10/2019, 6/2020, 129/2021 и 92/2023, у даљем тексту: Закон), Школски одбор Основне школе „Биса Симић“ у Великој Крсни, на седници одржаној дана 19.04.2024. године, јавним гласањем, једногласно са шест гласова „ЗА“ донео је:
С Т А Т У Т
ОСНОВНЕ ШКОЛЕ „БИСА СИМИЋ“
У ВЕЛИКОЈ КРСНИ
I ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 1.
Статут Основне школе ,,Биса Симић“ у Великој Крсни (у даљем тексту: Статут) је основни и највиши општи акт Основне школе „Биса Симић“ (у даљем тексту: Школа), коjим се: ближе уређуjе организациjа, начин рада, управљање и руковођење у Школи, поступање органа Школе ради обезбеђивања остваривања права и обавеза ученика, права и обавеза родитеља односно другог законског заступника, заштита и безбедност ученика и запослених и мере за спречавање повреда забрана утврђених Законом,начин обjављивања општих аката и обавештавања свих заинтересованих страна о одлукама органа Школе и друга питања, у складу са законом.
Члан 2.
Школа је установа која обавља делатност основног образовања и васпитања у складу са Уставом Републике Србије, мађународним правним актима, Законом, Законом о основном образовању и васпитању (у даљем тексту: посебан закон), подзаконским актима, Статутом и другим општим актима Школе.
Начин обављања делатности основног образовања и васпитања прописан је Законом и посебним законима у области образовања и васпитања.
Члан 3.
У обављању делатности основног образовања и васпитања Школа је ималац права, обавеза и одговорности у складу са законом, оснивачким актом и Статутом.
Канцеларијско пословање Школе обавља се сходном применом прописа о канцеларијском пословању у органима државне управе, а може се уредити и Правилником о канцеларијском пословању Школе, у складу с тим прописима.
Евидентирање, класификовања, архивирање и чување архивске грађе и документарног материјала Школа обавља у складу са Законом о архивској грађи и архивској делатности, подзаконским актима и општим актима Школе.
Члан 4.
У вршењу јавних овлашћења Школа води евиденцију и издаје јавне исправе у складу са законом и подзаконским актом.
Подаци се у евиденцију, јавне и друге исправе уносе на српском језику, ћириличним писмом.
Члан 5.
Запослени у Школи остварују права, обавезе и одговорности у складу са одредбама Закона и другим законима и прописима (општим актима и колективним уговорима) којима се уређују радни односи.
На питања поступања у управним стварима, коjа нису уређена Законом из става 1. овог члана, примењуjе се закон коjим се уређуjе општи управни поступак.
Статусне одредбе
Назив и седиште
Члан 6.
Назив Школе је: Основна школа „Биса Симић “.
Седиште Школе је у Великој Крсни, у улици Централна, број 13.
Скраћени назив Школе је ОШ "Биса Симић".
Делатност Школе је основно образовање, шифра делатности је 85.20.
Школа обавља делатност у свом седишту.
Матични број (МБ) Школе је: 07007175.
Порески идентификациони број (ПИБ) школе је: 101960945.
Назив школе исписује се на српском језику, ћириличним писмом и поставља се на објектима школе у складу са одлуком директора Школе.
Оснивање и регистрација школе
Члан 7.
Школа је основана актом СО Младеновац, Одељења за скупштинске послове и друштвене службе, број: 010/15-73 од 11.12.1973. године.
Школа је уписана у судски регистар код Привредног суда у Београду решењем број: Ус- 797/ 73 од 21.12.1973. године, регистрациони уложак број: 5-94-00.
Правни положај школе
Члан 8.
Школа је правно лице са правима и обавезама које проистичу из Устава, Закона и овог Статута.
Школа је организована као јединствена радна целина.
Школа има право да у правном промету закључује уговоре и предузима друге правне радње и правне послове у оквиру своје правне и пословне способности.
Школа у правном промету са трећим лицима иступа у своје име и за свој рачун и за своје обавезе одговара свим средствима којима располаже.
Члан 9.
Школу као законски заступник заступа директор, односно лице које он писмено овласти.
Лица овлашћена за располагање новчаним средствима депонују свој потпис код надлежне службе Управe за трезор.
Члан 10.
Одлуку о давању у закуп или на коришћење непокретности које користи Школа доноси Школски одбор, у складу са законом.
Печати и штамбиљи
Члан 11.
Школа у свом раду користи:
1) Jедан велики печат школе округлог облика, пречника 38 мм са текстом исписаним на српском језику и ћириличним писмом у концентричним круговима око грба Републике Србије. У спољњем кругу великог печата исписује се у горњем реду назив Република Србија а у доњем реду седиште школе Велика Крсна. У следећем унутрашњем кругу исписује се назив школе: Основна школа „Биса Симић“.
2) Два мала печата школе, исте садржине округлог облика, пречника 30 мм, са текстом исписаним на српском језику и ћириличним писмом у концентричним круговима око грба Републике Србије. У спољњем кругу малог печата исписује се у горњем реду Република Србија а у доњем реду седиште школе Велика Крсна. У следећем унутрашњем кругу исписује се назив школе: Основна школа „Биса Симић“.
3) Један штамбиљ школе за завођење аката правоугаоног облика димензија: 80мм x 45мм, са текстом исписаним на српском језику и ћириличним писмом, који гласи:
Р е п у б л и к а С р б и ј а
Општина Младеновац
Основна школа „Биса Симић“
Бр._______
_______ 20____год., Велика Крсна
4) Један штамбиљ школе за завођење аката правоугаоног облика димензија: 60мм x 25мм, са текстом исписаним на српском језику и ћириличним писмом, који гласи:
Р е п у б л и к а С р б и ј а
Општина Младеновац
Основна школа „Биса Симић“
Бр.______
_______ 20____год., Велика Крсна
Члан 12.
Великим печатом школе оверава се веродостојност јавне исправе које Школа издаје и други акти у вршењу јавних овлашћења Школе.
Малим печатом Школа оверавају се акти у оквиру канцеларијског пословања, уговори, општи и појединачни правни акти, рачуни и друга документација у платном промету за финансијско пословање, као и потврде, уверења и других акти које Школа издаје ученицима, запосленима и трећим лицима.
Штамбиљи школе служе за завођење аката и пријем поднесака.
Члан 13.
За чување, издавање и руковање печата одговоран је директор школе.
Директор школе може пренети овлашћење за руковање и чување печата секретару школе и дипломираном економисти за финансијско - рачуноводствене послове.
Велики печат пречника 38 мм, један примерак малог печата пречника 30 мм и штамбиљ правоугаоног облика, димензија 80мм x 45мм чувају се у каси код директора Школе и за њихово коришћење и чување одговорни су директор и секретар Школе.
Други примерак малог печата пречника 30 мм и штамбиљ правоугаоног облика, димензија 60мм x 25мм чувају се у орману у рачуноводству и за њихово коришћење и чување одговоран је дипломирани економиста за финансијско - рачуноводствене послове.
Средства за рад школе
Члан 14.
Земљиште, зграде и друга средства која су стечена, односно која стекне Школа, у јавној су својини и користе се за обављање њене делатности.
Члан 15.
Средства за рад Школе обезбеђују се из буџета Републике, буџета града Београда и буџета градске општине Младеновац, у складу са Законом.
Члан 16.
Школа може да оствари и сопствене приходе по основу донација, спонзорства, уговора и других послова, у складу са законом.
Остваривање прихода, евидентирање и коришћење средстава из става 1. овог члана врши се у складу са прописима којима се уређује буџетски систем.
Члан 17.
Ради остваривања вишег квалитета образовања, Школа може да стиче средства:
1) учешћем родитеља ученика;
2) учешћем града Београда;
3) учешћем спонзора или донатора;
4) учешћем градске општине Младеновац.
Средства из става 1. овог члана користе се за побољшање услова образовања и васпитања у погледу простора, опреме и наставних средстава и за помоћ ученицима.
Одговорност школе за безбедност ученика
Члан 18.
Школа доноси акт коjим прописуjе мере, начин и поступак заштите и безбедности ученика за време боравка у Школи и свих активности коjе организуjе Школа, у сарадњи са надлежним органом jединице локалне самоуправе, коjе jе дужна да спроводи у складу са упутством које донесе министар.
У циљу извршавања обавезе из става 1. овог члана, Школски одбор доноси Правилник о мерама, начину и поступку заштите и безбедности ученика.
У циљу извршавања обавезе прописане актом из става 2. овог члана, директор Школе доноси План мера и распоред обавеза учесника у безбедности ученика и одговоран је за спровођење мера, а исте спроводи Тим за безбедност ученика.
Надлежни орган јединице локалне самоуправе дужан је да сарађује у доношењу Правилника о мерама начину и поступку заштите и безбедности ученика и има право и обавезу да спроводе део мера које су му прописане Правилником о мерама начину и поступку заштите и безбедности ученика и Планом мера, тј. да обезбеди финансијска средства за физичко обезбеђење, да обезбеди дежурног полицајца и да именује представника јединице локалне самоуправе у Тим за безбедност.
Школа је дужна да спроводи мере из става 3. овог члана.
Правила понашања у Школи
Члан 19.
У школи се негују односи међусобног разумевања и уважавања личности, ученика, запослених и родитеља, односно других законских заступника.
Запослени имају обавезу да својим радом и укупним понашањем доприносе развијању позитивне атмосфере у школи.
Понашање у школи и односи ученика, запослених и родитеља односно других законских заступника уређују се Правилима о понашању ученика, родитеља односно других законских заступника и запослених у Школи.
Забрана дискриминације
Члан 20.
У Школи су забрањене дискриминациjа и дискриминаторско поступање, коjим се на непосредан или посредан, отворен или прикривен начин, неоправдано прави разлика или неjеднако поступа, односно врши пропуштање (искључивање, ограничавање или давање првенства), у односу на лице или групе лица, као и на чланове њихових породица или њима блиска лица на отворен или прикривен начин, а коjи се заснива на раси, боjи коже, прецима, држављанству, статусу мигранта, односно расељеног лица, националноj припадности или етничком пореклу, jезику, верским или политичким убеђењима, полу, родном идентитету, сексуалноj ориjентациjи, имовном стању, социjалном и културном пореклу, рођењу, генетским особеностима, здравственом стању, сметњи у развоjу и инвалидитету, брачном и породичном статусу, осуђиваности, старосном добу, изгледу, чланству у политичким, синдикалним и другим организациjама и другим стварним, односно претпостављеним личним своjствима, као и по другим основима утврђеним законом коjим се прописуjе забрана дискриминациjе.
Не сматраjу се дискриминациjом посебне мере уведене ради постизања пуне равноправности, заштите и напретка лица, односно групе лица коjа се налазе у неjеднаком положаjу.
Школа jе дужна да предузме све мере прописане Законом када се посумња или утврди дискриминаторно понашање у Школи.
Поступање Школе када се посумња или утврди дискриминаторно понашање, начине спровођења превентивних и интервентних активности, обавезе и одговорности запосленог, ученика, родитеља односно другог законског заступника, трећег лица у Школи, органа и тела Школе и друга питања од значаjа за заштиту од дискриминациjе, прописуjе министар.
Забрана насиља, злостављања и занемаривања
Члан 21.
У Школи је забрањено физичко, психичко, социјално, сексуално, дигитално и свако друго насиље, злостављање и занемаривање запосленог, ученика, родитеља односно другог законског заступника или трећег лица у Школи.
Повреде забране из става 1. овог члана, које запослени учини према другом запосленом у Школи, уређују се законом.
Под насиљем и злостављањем подразумева се сваки облик једанпут учињеног, односно понављаног вербалног или невербалног понашања које има за последицу стварно или потенцијално угрожавање здравља, развоја и достојанства личности ученика.
Занемаривање и немарно поступање представља пропуштање установе или запосленог да обезбеди услове за правилан развој ученика.
Школа је дужна да одмах поднесе пријаву надлежном органу ако се код ученика примете знаци насиља, злостављања или занемаривања.
Под физичким насиљем, у смислу одредаба Статута, сматра се: физичко кажњавање ученика од стране запосленог, родитеља односно другог законског заступника или трећег лица у установи; свако понашање које може да доведе до стварног или потенцијалног телесног повређивања ученика и запосленог; насилно понашање запосленог према ученику и као и ученика према другом ученику и запосленом.
Под психичким насиљем, у смислу одредаба Статута, сматра се понашање које доводи до тренутног или трајног угрожавања психичког и емоционалног здравља и достојанства.
Под социјалним насиљем, у смислу одредаба Статута, сматра се искључивање ученика из групе вршњака и различитих облика активности установе.
Под сексуалним насиљем и злостављањем, у смислу одредаба Статута, сматра се понашање којим се ученик сексуално узнемирава, наводи или приморава на учешће у сексуалним активностима које не жели, не схвата или за које није развојно дорастао или се користи за проституцију, порнографију и друге облике сексуалне експлоатације.
Под дигиталним насиљем и злостављањем, у смислу одредаба Статута, сматра се злоупотреба информационо комуникационих технологија која може да има за последицу повреду друге личности и угрожавање достојанства и остварује се слањем порука електронском поштом, смс-ом, ммс-ом, путем веб-сајта (web site), четовањем, укључивањем у форуме, социјалне мреже и другим облицима дигиталне комуникације.
Школа је дужна да надлежном органу пријави сваки облик насиља, злостављања и занемаривања у установи почињен од стране родитеља, односно другог законског заступника или трећег лица у Школи.
Министарство врши пријем пријава у вези са насиљем, злостављањем и занемаривањем ученика путем софтверског решења – Националне платформе за превенцију насиља које укључује децу – Чувам те.
Школа спроводи Протокол поступања у установи у одговору на насиље, злостављање и занемаривање Министра просвете ( у даљем тексту: министар), којим се прописују садржаји и начини спровођења превентивних и интервентних активности, услови и начини за процену ризика, начини заштите од насиља, злостављања и занемаривања и праћење ефеката предузетих мера и активности.
Забрана понашања која вређа углед, част и достојанство
Члан 22.
Забрањено jе свако понашање запосленог према ученику, ученика према запосленом; родитеља, односно другог законског заступника или трећег лица према запосленом; запосленог према родитељу, односно другом законском заступнику; ученика према другом ученику, коjим се вређа углед, част или достоjанство.
Директор Школе дужан jе да у року од три дана од дана сазнања за повреду забране из става 1. овог члана предузме одговараjуће активности и мере у оквиру надлежности Школе.
Ближе услове о начинима препознавања понашања коjима се вређа углед, част или достоjанство у Школи, заjеднички прописуjу министар и министар надлежан за људска и мањинска права.
Поступање Школе када се посумња или утврди вређање угледа, части или достоjанства, начине спровођења превентивних и интервентних активности, услове и начине за процену ризика, начине заштите и друга питања од значаjа за заштиту, прописуjе министар.
Члан 23.
Забрана страначког организовања и деловања и коришћење простора у те сврхе.
У Школи jе забрањено страначко организовање и деловање и коришћење простора Школе у те сврхе.
Аутономија школе
Члан 24.
Аутономиjа Школе у смислу одредаба Статута подразумева избор поjединих садржаjа, начина остваривања, сарадника у складу са потребама, могућностима, интересовањима, расположивим ресурсима, карактеристикама локалне заjеднице приликом:
1) доношења статута, развоjног плана, програма, годишњег плана рада, правила понашања у Школи, мера, начина и поступка заштите и безбедности ученика и других општих аката Школе;
2) доношења плана стручног усавршавања и професионалног развоjа наставника и стручног сарадника;
3) доношења програма заштите од дискриминациjе, насиља, злостављања и занемаривања;
4) самовредновања рада Школе у оквиру изабране области на годишњем нивоу у циљу унапређивања образовно-васпитног рада.
Аутономиjа Школе, у смислу Закона, подразумева и:
1) педагошку аутономиjу Школе: право да се дефинише део школских програма зависно од локалних прилика; да се у реализациjи обавезног општег програма максимално користе локални ресурси; право да се школски календар делимично прилагоди локалним приликама, промене у динамици остваривања школских програма уз поштовање годишњег плана рада, организациjа наставе у блоковима и заjедничких часова сродних предмета код интердисциплинарних тема, пуно уважавање локалних специфичности при изради развоjног плана и вишегодишњег школског програма у складу са карактеристикама локалног становништва; развиjање система стручног усавршавања наставника у самоj школи на основу реалних потреба Школе;
2) аутономиjу наставника као педагошког стручњака и стручњака за предмет, право наставника као професионалца да самостално конципира процес наставе и учења, уз одговорност за резултате учења;
3) доношење одлуке о избору уџбеника;
4) начин остваривања сарадње са установама из области образовања и васпитања, здравства, социjалне и дечjе заштите, jавним предузећима, привредним друштвима и другим органима, службама и организациjама, ради остваривања права ученика и запослених.
Школа доноси опште и друге акте поштуjући опште принципе и циљеве образовања и васпитања и коjима се на наjцелисходниjи начин обезбеђуjе остваривање општих исхода образовања и при томе укључуjе и родитеље, односно друге законске заступнике и њихова удружења и локалну заjедницу.
II ДЕЛАТНОСТ ШКОЛЕ
Члан 25.
Школа обавља образовно - васпитну делатност, на основу општих принципа и циљева образовања и васпитања прописаних Законом, Законом о основном образовању и васпитању и планом и програмом наставе и учења.
Oсновно образовање и васпитање је делатност од непосредног друштвеног интереса и остварује се као јавна служба.
Образовно-васпитна делатност школе остварује се кроз образовно-васпитни рад који обухвата наставне и ваннаставне активности школе којима се остварује школски програм и постижу прописани циљеви, исходи и стандарди постигнућа.
Основно образовање и васпитање остварује се у трајању од осам година у два образовна циклуса, у складу са Законом, посебним законом и програмом наставе и учења.
Први циклус обухвата први, други, трећи и четврти разред, за које се организује разредна настава и предметна настава, у складу са наставним планом и програмом и школским програмом.
Други циклус обухвата пети, шести, седми и осми разред, за које се организује предметна настава, у складу са наставним планом и програмом и школским програмом.
Трајање основног образовања и васпитања може бити дуже или краће од трајања из ст. 4. овог члана, у зависности од постигнућа и напредовања ученика.
Ученику који је навршио 15 година живота престаје обавеза похађања школе истеком те школске године.
Школа је дужна да ученику који је навршио 15 година живота, а није стекао основно образовање и васпитање, омогући школовање до навршених 17 година живота, ако то захтева ученик или његов родитељ, односно други законски заступник.
Ученик који је навршио 15 година живота, а није стекао основно образовање и васпитање, може да настави стицање образовања по програму функционалног основног образовања одраслих.
Право на основно образовање и васпитање
Члан 26.
Свако лице има право на бесплатно и квалитетно основно образовање и васпитање у јавној школи.
Ученик јавне школе може бесплатно да користи књиге, школски материјал, превоз и ужину, у складу са Законом.
Обавезност основног образовања и васпитања
Члан 27.
Основно образовање и васпитање обавезно је и остварује се у складу са Законом.
Образовање и васпитање ученика са сметњама у развоју и инвалидитетом
Члан 28.
Ученик са сметњама у развоју и инвалидитетом јесте: дете са интелектуалним сметњама, дете са сензорним сметњама, дете са моторичким сметњама, дете са тешкоћама у учењу, дете са говорно-језичким сметњама, дете са проблемом у понашању, дете са емоционалним тешкоћама, дете са сметњама у развоју које се манифестују истовремено у неколико области, услед чега се дете суочава са бројним препрекама у задовољењу основних потреба и потребна му је најкомплекснија подршка или дете са другим сметњама због којих му је потребна подршка.
Ученик са сметњама у развоју и инвалидитетом стиче основно образовање и васпитање по правилу у Школи, заједно са осталим ученицима, а када је то у најбољем интересу ученика, у школи за ученике са сметњама у развоју и инвалидитетом, у складу са Законом.
Ученик са сметњама у развоју и инвалидитетом има право на индивидуални образовни план, у складу са Законом.
Образовање и васпитање ученика са изузетним способностима
Члан 29.
Ученик са изузетним способностима има право на индивидуални образовни план који омогућава да се његов развој и напредовање одвијају према способностима и интересовањима, у складу са Законом.
Циљеви образовања и васпитања
Члан 30.
Извршавајући основну делатност, Школа обезбеђује остваривање општих принципа система образовања и васпитања и циљева образовања прописаних Законом.
Основни циљеви основног образовања и васпитања јесу:
1) обезбеђивање добробити и подршка целовитом развоју ученика;
2) обезбеђивање подстицајног и безбедног окружења за целовити развој ученика, развијање ненасилног понашања и успостављање нулте толеранције према насиљу;
3) свеобухватна укљученост ученика у систем образовања и васпитања;
4) развијање и практиковање здравих животних стилова, свести о важности сопственог здравља и безбедности, потребе неговања и развоја физичких способности;
5) развијање свести о значају одрживог развоја, заштите и очувања природе и животне средине и еколошке етике, заштите и добробити животиња;
6) континуирано унапређивање квалитета процеса и исхода образовања и васпитања заснованог на провереним научним сазнањима и образовној пракси;
7) развијање компетенција за сналажење и активно учешће у савременом друштву које се мења;
8) пун интелектуални, емоционални, социјални, морални и физички развој сваког ученика, у складу са његовим узрастом, развојним потребама и интересовањима;
9) развијање кључних компетенција за целоживотно учење и међупредметних компетенција у складу са развојем савремене науке и технологије;
10) развој свести о себи, стваралачких способности, критичког мишљења, мотивације за учење, способности за тимски рад, способности самовредновања, самоиницијативе и изражавања свог мишљења;
11) оспособљавање за доношење ваљаних одлука о избору даљег образовања и занимања, сопственог развоја и будућег живота;
12) развијање осећања солидарности, разумевања и конструктивне сарадње са другима и неговање другарства и пријатељства;
13) развијање позитивних људских вредности;
14) развијање компентенција за разумевање и поштовање права детета, људских права, грађанских слобода и способности за живот у демократски уређеном и праведном друштву;
15) развој и поштовање расне, националне, културне, језичке, верске, родне, полне и узрасне равноправности, толеранције и уважавање различитости;
16) развијање личног и националног идентитета, развијање свести и осећања припадности Републици Србији, поштовање и неговање српског језика и матерњег језика, традиције и културе српског народа и националних мањина, развијање интеркултуралности, поштовање и очување националне и светске културне баштине;
17) повећање ефикасности употребе свих ресурса образовања и васпитања, завршавање образовања и васпитања у предвиђеном року, са минималним продужетком трајања и смањеним напуштањем школовања;
18) повећање ефикасности образовања и васпитања и унапређивање образовног нивоа становништва Републике Србије као државе засноване на знању.
Опште међупредметне компетенције за крај основног образовања и васпитања
Члан 31.
Циљ оријентације ка општим међупредметним компетенцијама и кључним компетенцијама јесте динамичније и ангажованије комбиновање знања, вештина и ставова релевантних за различите реалне контексте који захтевају њихову функционалну примену.
Опште међупредметне компетенције заснивају се на кључним компетенцијама, развијају се кроз наставу свих предмета, примењиве су у различитим ситуацијама и контекстима, при решавању различитих проблема и задатака и неопходне свим ученицима за лично остварење и развој, укључивање у друштвене токове и запошљавање и чине основу за целоживотно учење.
Опште међупредметне компетенције за крај основног образовања и васпитања јесу:
1) компетенција за учење;
2) одговорно учешће у демократском друштву;
3) естетичка компетенција;
4) комуникација;
5) одговоран однос према околини;
6) одговоран однос према здрављу;
7) предузимљивост и оријентација ка предузетништву;
8) рад са подацима и информацијама;
9) решавање проблема;
10) сарадња;
11) дигитална компетенција.
Језик остваривања образовно-васпитног рада
Члан 32.
Образовно-васпитни рад остварује се на српском језику и ћириличном писму.
Када се образовно-васпитни рад остварује на српском језику, за ученика припадника националне мањине организује се настава језика националне мањине, са елементима националне културе, као изборни програм.
Образовно-васпитни рад за ученике који користе знаковни језик, односно посебно писмо или друга техничка решења, остварује се у складу са Законом.
III ОБЕЗБЕЂИВАЊЕ И УНАПРЕЂИВАЊЕ КВАЛИТЕТА РАДА ШКОЛЕ
Члан 33.
Школа се самостално и у сарадњи са надлежним органом jединице локалне самоуправе стара о обезбеђивању и унапређивању услова за развоj образовања и васпитања, обезбеђивању и унапређивању квалитета програма образовања и васпитања, свих облика образовно-васпитног рада и услова у коjима се он остваруjе.
Ради обезбеђивања квалитета рада у Школи се вреднуjу остваривање циљева, исхода и стандарда постигнућа, Националног оквира образовања и васпитања, наставног плана и програма образовања и васпитања, развоjног плана, допринос и укљученост родитеља, односно других законских заступника ученика у различите облике образовно-васпитног рада и услова у коjима се он остваруjе.
Вредновање квалитета остваруjе се као самовредновање и спољашње вредновање.
Самовредновањем Школа оцењуjе: квалитет програма образовања и васпитања и његово остваривање, све облике и начин остваривања образовно-васпитног рада, стручно усавршавање и професионални развоj, услове у коjима се остваруjе образовање и васпитање, задовољство ученика и родитеља, односно других законских заступника ученика.
У самовредновању учествуjу стручни органи, савет родитеља, ученички парламент, ученици, наставници, стручни сарадници, секретар, директор и Школски одбор Школе.
Самовредновање се обавља сваке године по поjединим областима вредновања, а сваке четврте или пете године – у целини.
Извештаj о самовредновању квалитета рада Школе подноси директор наставничком, односно педагошком већу, савету родитеља, ученичком парламенту и Школском одбору, као и надлежноj школскоj управи.
Спољашње вредновање рада Школе обавља се стручно-педагошким надзором Министарства и од стране Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања.
Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања учествуjе у спољашњем вредновању квалитета рада Школе путем вредновања образновних постигнућа ученика на завршним и матурским испитима или по указаноj потреби и на захтев Министарства.
Стручни органе и тела Школе, поступке праћења остваривања програма образовања и васпитања, других облика образовно-васпитног рада и услова рада, основе и мерила за самовредновање и вредновање, садржину и начин обjављивања резултата самовредновања и вредновања квалитета рада Школе, по прибављеном мишљењу надлежног савета, прописуjе министар.
Развојни план школе
Члан 34.
Школа доноси развоjни план на основу извештаја о самовредновању и извештаја о спољашњем вредновању, најкасније 30 дана пре истека важећег развојног плана Школе.
Развојни план Школе доноси Школски одбор, за период од три до пет година.
Развоjни план Школе јесте стратешки докуменат плана развоја који садржи приоритете у остваривању образовно-васпитног рада, план и носиоце активности, критериjуме и мерила за вредновање планираних активности и друга питања од значаjа за развоj установе, и то:
1) мере унапређивања образовно-васпитног рада на основу анализе резултата ученика на завршном испиту;
2) мере за унапређивање доступности одговараjућих облика подршке и разумних прилагођавања и квалитета образовања и васпитања за децу и ученике коjима jе потребна додатна подршка;
3) мере превенциjе насиља и повећања сарадње међу ученицима, наставницима и родитељима;
4) мере превенциjе осипања ученика;
5) друге мере усмерене на достизање циљева образовања и васпитања коjи превазилазе садржаj поjединих наставних предмета;
6) план припреме за завршни испит;
7) план укључивања школе у националне и међународне развоjне проjекте;
8) план стручног усавршавања наставника, стручних сарадника и директора;
9) мере за увођење иновативних метода наставе, учења и оцењивања ученика;
10) план напредовања и стицања звања наставника и стручних сарадника;
11) план укључивања родитеља, односно другог законског заступника у рад школе;
12) план сарадње и умрежавања са другим школама и установама;
13) друга питања од значаjа за развоj школе.
Развоjни план садржи критериjуме и мерила за праћење остваривања развоjног плана и служи као ослонац за израду школског програма и годишњег плана рада школе.
IV.ПРОГРАМИ ОБРАЗОВАЊА И ВАСПИТАЊА
Обавезни предмети, изборни програми и активности
Члан 35.
У Школи се изучавају обавезни предмети и изборни програми и активности прописани планом и програмом наставе и учења, према школском програму, у складу са Законом.
План наставе и учења
Члан 36.
План наставе и учења у основном образовању и васпитању садржи:
1) листу обавезних предмета и изборних програма и активности по разредима;
2) укупан годишњи фонд часова по предметима, програмима и активностима;
3) недељни фонд часова по предметима, програмима и активностима.
Програм наставе и учења
Члан 37.
Програм наставе и учења у основном образовању и васпитању садржи:
1) циљеве основног образовања и васпитања;
2) циљеве учења предмета, изборних програма и активности по разредима;
3) опште предметне компетенциjе;
4) специфичне предметне компетенциjе;
5) исходе учења;
6) образовне стандарде за основно образовање и васпитање;
7) кључне поjмове садржаjа сваког предмета;
8) упутство за дидактичко-методичко остваривање програма;
9) упутство за формативно и сумативно оцењивање ученика;
Школски програм
Члан 38.
Основно образовање и васпитање остваруjе се на основу школског програма.
Школски програм омогућава ориjентациjу ученика и родитеља, односно другог законског заступника у избору школе, праћење квалитета образовно-васпитног процеса и његових резултата, као и процену индивидуалног рада и напредовања сваког ученика.
Школски програм се доноси у складу са Законом.
Поjедини делови школског програма иновираjу се у току његовог остваривања.
Школа обjављуjе школски програм у складу са Законом и општим актом школе.
Школски програм садржи:
1) циљеве школског програма;
2) план наставе и учења основног образовања и васпитања;
3) програме обавезних предмета по разредима, са начинима и поступцима за њихово остваривање;
4) изборне програме по разредима, са начинима и поступцима за њихово остваривање;
5) програме активности по разредима, са начинима и поступцима за њихово остваривање;
6) програм допунске и додатне наставе;
7) програм културних активности школе;
8) програм школског спорта и спортско-рекреативних активности;
9) програм заштите од насиља, злостављања и занемаривања, програм спречавања дискриминациjе и програми превенциjе других облика ризичног понашања;
10) програм ваннаставних активности ученика;
11) програм професионалне ориjентациjе;
12) програм здравствене заштите;
13) програм социjалне заштите;
14) програм заштите животне средине;
15) програм сарадње са локалном самоуправом;
16) програм сарадње са породицом;
17) програм излета, екскурзиjа и наставе у природи;
18) програм рада школске библиотеке;
19) начин остваривања других области развоjног плана школе коjи утичу на образовно-васпитни рад.
Индивидуални образовни планови свих ученика коjи се образуjу по индивидуалном образовном плану чине прилог школског програма.
Школски програм, нарочито у школи за образовање ученика са сметњама у развоjу и инвалидитетом, садржи и:
1) начин прилагођавања рада и услова у коjима се изводи образовно-васпитни рад;
2) начин прилагођавања циљева и исхода, као и садржаjа образовно-васпитног рада и
3) начин остваривања додатне подршке за ученике школе.
Саставни део школског програма jе и програм безбедности и здравља на раду коjи обухвата заjедничке активности школе, родитеља, односно других законских заступника и jединице локалне самоуправе, усмерене на развоj свести за спровођење и унапређивање безбедности и здравља на раду.
Годишњи план рада
Члан 39.
Годишњим планом рада школе утврђуjу се време, место, начин, носиоци остваривања школског програма и друга питања од значаjа за остваривање школског програма.
Годишњи план рада школа доноси у складу са школским календаром, развоjним планом и школским програмом, до 15. септембра.
Уколико у току школске године дође до промене неког дела годишњег плана рада, школа доноси измену годишњег плана рада у одговараjућем делу.
Школска година
Члан 40.
Образовно-васпитни рад остваруjе се у току школске године, коjа почиње 1. септембра, извођењем химне Републике Србиjе, а завршава се 31. августа наредне године.
Образовно-васпитни рад организује се у два полугодишта.
Настава у Школи изводи се у првој смени, по распореду часова који за сваку школску годину, уз претходно прибављено мишљење стручних органа, утврђује директор Школе.
Време почетка и завршетка часова наставе и др. утврђује се Годишњим планом рада Школе.
Време, трајање и организација образовно-васпитног рада и школског распуста утврђује се школским календаром, који може да се мења, у изузетним случајевима, на захтев Школе, уз сагласност министра.
Организација образовно-васпитног рада
Члан 41.
Образовно-васпитни рад организуjе се у одељењу, у групи и индивидуално.
Одељење истог разреда може да има до 28 ученика.
Изузетно, одељење истог разреда може да има до 31 ученика уз сагласност Министарства.
У jедном одељењу могу да буду до два ученика са сметњама у развоjу и инвалидитетом.
Броj ученика утврђен у ставу 2. овог члана умањуjе се за два по ученику коjи основно образовање и васпитање стиче остваривањем индивидуалног образовног плана са прилагођавањем начина рада, као и услова у коjима се изводи образовно-васпитни рад, односно са учењем jезика на коме се одвиjа образовно-васпитни рад (ИОП1), односно за три по ученику коjи основно образовање и васпитање стиче остваривањем индивидуалног образовног плана са прилагођавањем циљева, садржаjа и начина остваривања програма наставе и учења и исхода образовно-васпитног рада (у даљем тексту: ИОП2).
Образовно-васпитни рад од првог до четвртог разреда може да се организуjе и у комбинованом одељењу.
Изузетно, образовно-васпитни рад од петог до осмог разреда може да се организуjе и у комбинованом одељењу, када jе то у наjбољем интересу ученика, уз сагласност надлежне школске управе.
Комбиновано одељење састављено од ученика два разреда може да има до 15 ученика, а одељење од три или четири разреда до десет ученика.
За предмете за коjе jе подела одељења на групе предвиђена планом и програмом наставе и учења организуjе се остваривање образовно-васпитног рада у групи.
Изузетно, у групи може да се организуjе и остваривање наставе изборних програма и слободних наставних активности, уколико ниjе могуће организовање образовно-васпитног рада на нивоу одељења.
Група из става 10. овог члана, по правилу, формира се на нивоу разреда и има наjмање 15, а наjвише до 30 ученика. Образовно-васпитни рад у групи са мање од 15 ученика организуjе се уз сагласност министра.
Изузетно, група из става 10. овог члана може да се формира на нивоу циклуса. Група састављена од ученика два разреда може да има до 15 ученика, а група од три или четири разреда до десет ученика.
Настава
Члан 42.
Настава jе основа образовно-васпитног процеса у школи.
Поред редовне наставе, коjа се организуjе у преподневној смени, у школи се организуjе допунска, додатна и припремна настава.
За ученике коjима jе потребна помоћ у савладавању програма и учењу, школа организуjе допунску наставу.
За ученике од трећег до осмог разреда са посебним способностима, склоностима и интересовањима за поjедине предмете, школа организуjе додатну наставу.
За ученике упућене на разредни и поправни испит, школа организуjе припремну наставу.
Припремна настава се организуjе пре почетка испитног рока, у траjању од наjмање пет радних дана са по два часа дневно за сваки предмет.
За ученика коме jе због сметњи у развоjу и инвалидитета, специфичних тешкоћа у учењу, социjалне ускраћености и других разлога потребна додатна подршка у образовању и васпитању, школа може да реализуjе индивидуалну наставу кроз програме подршке деци и ученицима са сметњама у развоjу.
Припрему ученика за полагање завршног испита школа може да организуjе током другог полугодишта осмог разреда, а дужна jе да организуjе припрему ученика за полагање завршног испита десет дана пре полагања испита у траjању наjмање два часа дневно из предмета коjи су обухваћени полагањем.
Разредна и предметна настава
Члан 43.
За ученике првог циклуса организуjе се разредна настава, а за ученике другог циклуса предметна настава, а када постоjе услови и заjедничка настава више сродних предмета са интердисциплинарним садржаjем, у складу са школским програмом.
Изузетно, за ученике првог циклуса може да се организуjе предметна настава из страног jезика и изборних програма, у складу са законом и планом и програмом наставе и учења.
Изузетно, у школи за образовање ученика са сметњама у развоjу и инвалидитетом, настава у другом циклусу може да се организуjе као разредна настава, у складу са школским програмом.
За припаднике националне мањине предметна настава може да се организуjе из предмета српски jезик као нематерњи и изборног програма jезик националне мањине са елементима националне културе од првог разреда.
Члан 44.
Школа је дужна да за ученике четвртог разреда организује часове предметне наставе ради упознавања ученика са предметним наставницима који ће реализовати наставу у петом разреду.
Часови предметне наставе из става 1. овог члана планирају се на основу програма наставе и учења за четврти разред основног образовања и васпитања, у сарадњи учитеља и одговарајућих наставника предметне наставе.
Часове предметне наставе за ученике четвртог разреда реализују сви наставници предметне наставе из става 1. овог члана, по два пута у току школске године, односно једанпут у току полугодишта.
Школа може, с истим циљем и на исти начин, да организује часове предметне наставе и за ученике од првог до трећег разреда.
Настава и продужени боравак
Члан 45.
Школа организуjе наставу у преподневној смени и продужени боравак као посебне облике образовно-васпитног рада, уз сагласност Министарства.
У оквиру наставе и продуженог боравка обезбеђуjу се игра, културно-уметничке, спортске активности, учење, израда домаћих задатака и извршавање других обавеза ученика у безбедном окружењу под надзором наставника.
Ближе услове организoвања наставе и продуженог боравака прописуjе министар.
Настава за ученике на кућном и болничком лечењу
Члан 46.
Школа може да организуjе образовно-васпитни рад као посебан облик рада за ученике на дужем кућном и болничком лечењу, уз сагласност Министарства.
За ученике коjи због већих здравствених проблема или хроничних болести не могу да похађаjу наставу дуже од три недеље, настава се организуjе у кућним условима, односно у здравственоj установи.
Родитељ, односно други законски заступник jе дужан да о потреби организовања наставе за ученика на дужем кућном и болничком лечењу обавести школу.
Начин организовања наставе за ученике на дужем кућном и болничком лечењу прописуjе министар.
Настава код куће
Члан 47.
Родитељ, односно други законски заступник има право да свом детету омогући стицање основног образовања и васпитања код куће, уз обезбеђивање трошкова образовања и васпитања.
Родитељ, односно други законски заступник jе дужан да до краjа наставне године писмено обавести школу у коjу jе ученик уписан о намери да за своjе дете од следеће школске године организуjе наставу код куће.
Школа из става 2. овог члана дужна jе да организуjе полагање разредних испита из свих предмета у складу са планом и програмом наставе и учења.
Основношколско образовање и васпитање код куће мора да обезбеди остваривање прописаних циљева, исхода и стандарда постигнућа.
За ученика са сметњама у развоjу и инвалидитетом коjи стиче образовање код куће остваривањем ИОП-а 2, образовање и васпитање код куће обезбеђуjе остваривање прилагођених циљева и исхода.
Школа води евиденциjу о образовању и васпитању ученика код куће.
Ближе услове за остваривање и начин осигурања квалитета и вредновања наставе код куће, прописуjе министар.
Настава на даљину
Члан 48.
Родитељ, односно други законски заступник може да се определи да његово дете основношколско образовање и васпитање стиче наставом на даљину.
Родитељ, односно други законски заступник дужан jе да поднесе писани захтев за организовање наставе на даљину школи у коjоj његово дете стиче основношколско образовање и васпитање до краjа наставне године за следећу школску годину.
Настава на даљину мора да обезбеди остваривање прописаних циљева, исхода и стандарда постигнућа.
За ученика са сметњама у развоjу и инвалидитетом за кога jе организована настава на даљину, а стиче основношколско образовање и васпитање остваривањем ИОП-а 2, настава на даљину обезбеђуjе остваривање прилагођених циљева и исхода.
О образовању на даљину Школа одлучуjе на основу расположивих средстава, потребних за оваj вид образовања и васпитања.
Школа води евиденциjу о образовању и васпитању ученика коjи основношколско образовање и васпитање стиче наставом на даљину.
Ближе услове за остваривање и начин осигурања квалитета и вредновања наставе на даљину прописуjе министар.
Културне активности школе
Члан 49.
Културне активности школе остваруjу се на основу програма културних активности.
Културне активности обухватаjу: прославу дана школе, почетка и краjа школске године и завршетка основношколског образовања и васпитања, прославе школских и државних празника, приредбе, представе, изложбе, концерте, такмичења и смотре, посете установама културе, заjедничке активности школе и jединице локалне самоуправе и друге активности коjе доприносе проширењу утицаjа школе на васпитање ученика и културном развоjу окружења школе.
Прославе школских и државних празника, почетка и краjа школске године и завршетка основношколског образовања и васпитања за ученике организуjу се у школи или у договору са jединицом локалне самоуправе у установама из области културе и спорта.
Програм школског спорта и спортско-рекреативних активности
Члан 50.
Ради развоjа и практиковања здравог начина живота, развоjа свести о важности сопственог здравља и безбедности, о потреби неговања и развоjа физичких способности, као и превенциjе насиља, наркоманиjе, малолетничке делинквенциjе, школа у оквиру школског програма, реализуjе и програм школског спорта, коjим су обухваћени сви ученици.
Школа jе дужна да, у оквиру програма школског спорта, у сарадњи са jединицом локалне самоуправе, организуjе недељу школског спорта наjмање jедном у току полугодишта.
Програм недеље школског спорта обухвата спортско-рекреативне активности свих ученика, као и културно-уметничке манифестациjе на тему из области физичког и здравственог васпитања, у складу са планом и прогамом наставе и учења.
Програм заштите од насиља, злостављања и занемаривања, програм спречавања дискриминације и програми превенције других облика ризичног понашања
Члан 51.
Програм заштите од насиља, злостављања и занемаривања, програм спречавања дискриминациjе и програми превенциjе других облика ризичног понашања, као што су, нарочито, употреба алкохола, дувана, психоактивних супстанци и малолетничка делинквенциjа, саставни су део школског програма и остваруjу се у складу са Законом.
Програми из става 1. овог члана остваруjу се кроз различите наставне и слободне активности са ученицима, запосленима, родитељима, односно другим законским заступницима у сарадњи са jединицом локалне самоуправе, у складу са утврђеним потребама.
У остваривање програма из става 1. овог члана укључуjу се и физичка и правна лица са териториjе jединице локалне самоуправе, установе у области културе и спорта, вршњачки посредници, као и лица обучена за превенциjу и интервенциjу у случаjу насиља, злостављања и занемаривања, дискриминациjе и других облика ризичног понашања.
Листу лица обучених за превенциjу и интервенциjу у случаjу насиља, злостављања и занемаривања, дискриминациjе и других облика ризичног понашања и листу школа коjе су своjим активностима постале примери добре праксе у спровођењу програма из става 1. овог члана, утврђуjе министар.
Ближе услове за утврђивање листа из става 4. овог члана прописуjе министар.
Листе из става 4. овог члана обjављуjу се на званичноj интернет страни Министарства.
Програм ваннаставних активности ученика
Члан 52.
Ради jачања образовно-васпитне делатности школе, подстицања индивидуалних склоности и интересовања, садржаjног и целисходног коришћења слободног времена, као и ради богаћења друштвеног живота и разоноде ученика, развиjања и неговања другарства и приjатељства, школа jе дужна да реализуjе ваннаставнe активности ученика у области науке, технике, културе, уметности, медиjа и спорта.
Школа посебну пажњу посвећуjе формирању музичке и драмске групе ученика, школског листа, фолклора и спортских секциjа.
Школа jе обавезна да за ученике, у оквиру своjих капацитета, бесплатно организуjе спортске секциjе.
Професионална оријентација ученика
Члан 53.
Школа у сарадњи са установaма за професионалну ориjентациjу помаже родитељима, односно другим законским заступницима и ученицима у избору средње школе и занимања, према склоностима и способностима ученика и у том циљу прати њихов развоj и информише их о карактеру и условима рада поjединих занимања.
Ради праћења индивидуалних склоности ученика и пружања помоћи ученицима и њиховим родитељима, односно другим законским заступницима у избору средње школе и занимања, школа формира тим за професионалну ориjентациjу, у чиjем саставу су стручни сарадници и наставници.
Тим за професионалну ориjентациjу реализуjе програм професионалне ориjентациjе за ученике седмог и осмог разреда.
Здравствена заштита ученика у Школи
Члан 54.
Школа сарађуjе са здравственим установама у спровођењу здравствене заштите ученика, у складу са законом.
Социјална заштита ученика у Школи
Члан 55.
Школа у сарадњи са надлежним установама брине о социjалноj заштити, посебно ученика из осетљивих друштвених група, на основу програма социjалне заштите.
Уколико jе потребно школа организуjе прикупљање средстава за ове сврхе кроз акциjе школског спорта, волонтирања и других добротворних акциjа.
Заштита животне средине
Члан 56.
Заштита животне средине обухвата активности усмерене на развоj еколошке свести, као и очување природних ресурса.
Очување природних ресурса из става 1. овог члана обухвата и упознавање са коришћењем и рационалном употребом тих ресурса у области енергетике.
Школа доприноси заштити животне средине остваривањем програма заштите животне средине – локалним еколошким акциjама, заjедничким активностима школе, родитеља, односно другог законског заступника и jединице локалне самоуправе у анализи стања животне средине и акциjа за заштиту животне средине у складу са законом.
Програм сарадње са локалном самоуправом
Члан 57.
Сарадња са локалном самоуправом реализуjе се на основу програма сарадње са локалном самоуправом, коjи чини део школског програма.
Школа прати и укључуjе се у дешавања на териториjи jединице локалне самоуправе и заjедно са њеним представницима планира садржаj и начин сарадње, нарочито о питањима од коjих зависи развитак школе.
Програм сарадње са породицом
Члан 58.
Школа подстиче и негуjе партнерски однос са родитељима, односно другим законским заступницима ученика, заснован на принципима међусобног разумевања, поштовања и поверења.
Програмом сарадње са породицом, школа дефинише области, садржаj и облике сарадње са родитељима, односно другим законским заступницима деце и ученика, коjи обухватаjу детаљно информисање, саветовање, укључивање у наставне, и остале активности школе и консултовање у доношењу одлука око безбедносних, наставних, организационих и финансиjских питања, с циљем унапређивања квалитета образовања и васпитања, као и обезбеђивања свеобухватности и траjности васпитно-образовних утицаjа.
Програм сарадње са породицом обухвата и организациjу отвореног дана школе сваког месеца, када родитељи, односно други законски заступници могу да присуствуjу образовно-васпитном раду.
Ради праћења успешности програма сарадње са породицом, школа, на краjу сваког полугодишта, организуjе анкетирање родитеља, односно других законских заступника, у погледу њиховог задовољства програмом сарадње са породицом и у погледу њихових сугестиjа за наредно полугодиште.
Мишљење родитеља, односно других законских заступника, добиjено као резултат анкетирања, узима се у обзир у поступку вредновања квалитета рада школе.
Излети, екскурзије и настава у природи
Члан 59.
Школа може да планира и организуjе излете, екскурзиjе и наставу у природи, на начин и под условима утврђеним планом и програмом наставе и учења.
Програм излета, екскурзиjа и наставе у природи саставни jе део школског програма и годишњег плана рада школе.
Школе коjе имаjу одговараjуће услове, као и установе коjе су специjализоване за остваривање квалитетних програма за децу и ученике у функциjи активног слободног времена, са посебним усмерењем на спортско-рекреативне активности и коjе имаjу одговараjуће услове, могу да буду центри за реализациjу наставе у природи, као и за реализациjу активности ученика више школа (Центар дечjих одмаралишта, Пионирски град и друге одговараjуће установе намењене деци и ученицима).
Школска библиотека
Члан 60.
Школска библиотека jе место библиотечко-информационе, васпитно-образовне и културне активности школе.
У школскоj библиотеци прикупља се, обрађуjе и ученицима, наставницима и стручним сарадницима даjе на коришћење библиотечко-информациона грађа (књиге, сериjске публикациjе и др.) и извори.
Библиотека jе дужна да у свом фонду прикупља уџбенике и друга наставна средства намењена ученицима са сметњама у развоjу и инвалидитетом, као и стручну литературу за наставнике и стручне сараднике.
Задатак школске библиотеке jе да код ученика развиjа навике читања и коришћења библиотечких услуга, као и да ученике оспособљава да користе информациjе у свим облицима и на свим медиjима и омогући им да овладаjу вештинама потребним за учење у току целог живота.
Школа jе дужна да има школску библиотеку, у складу са законом.
Програм рада школске библиотеке саставни jе део школског програма.
Дечје и ученичке организације у Школи
Члан 61.
Школа може да има своjе организациjе ученика, а може да се повезуjе и са организациjама ученика ван школе (организациjа горана, планинара, извиђача и сл.), у складу са законом.
Вођење летописа и представљање рада Школе
Члан 62.
Школа jе дужна да води летопис за сваку школску годину.
Летопис садржи податке о активностима школе и реализациjи образовно-васпитног рада, као и друге податке од значаjа за представљање школе.
Школа летопис обjављуjе на своjоj интернет страни до 1. октобра за претходну школску годину.
Школа jе дужна да има своjу интернет страну.
Ученичке задруге
Члан 63.
Школа може да оснуjе ученичку задругу ради развоjа предузетничког духа, позитивног односа ученика према раду, повезивања наставе са светом рада, као и професионалне ориjентациjе.
Рад ученичке задруге уређуjе се статутом школе и правилима за рад задруге, у складу са законом.
Школа може пружати услуге и продавати производе настале као резултат рада у ученичкоj задрузи, као и уџбенике, прибор и опрему коjа jе потребна за остваривање образовно-васпитног рада.
Средства стечена радом ученичке задруге користе се за проширење материjалне основе рада ученичке задруге, екскурзиjе, исхрану ученика, награде члановима ученичке задруге и унапређивање образовно-васпитног рада у школи и у друге сврхе у складу са актима коjима се уређуjе рад ученичке задруге.
Ученичка задруга се уписуjе у регистар задруга сходном применом одредаба закона коjим се уређуjе регистрациjа задруга.
Садржину оснивачког акта, стицање и престанак статуса задругара, управљање и начин рада ученичке задруге, ближе уређуjе министар.
V ОРГАНИ ШКОЛЕ
Члан 64.
Школа има органе управљања, руковођења, стручне и саветодавне органе, у складу са Законом и овим Статутом.
Орган управљања
Члан 65.
Школски одбор је орган управљања у Школи.
Председник и чланови Школског одбора обављају послове из своје надлежности, без накнаде.
Састав и именовање школског одбора
Члан 66.
Школски одбор има девет чланова, укључујући и председника.
Школски одбор чине по три представника из реда запослених у Школи, родитеља, односно других законских заступника и три представника на предлог Градске опшине Младеновац.
Чланове Школског одбора именује и разрешава Скупштина града Београда, а председника бирају чланови већином гласова од укупног броја чланова Школског одбора.
Чланове Школског одбора из реда запослених предлаже Наставничко веће на заједничкој седници, а из реда родитеља - Савет родитеља, тајним изјашњавањем.
За члана Школског одбора не може да буде предложено ни именовано лице:
1) које је правноснажном пресудом осуђено за кривично дело за које је изречена безусловна казна затвора у трајању од најмање три месеца или које је правноснажно осуђено за кривично дело: насиље у породици, одузимање малолетног лица, запуштање и злостављање малолетног лица или родоскврнуће; за кривична дела примање или давање мита; за кривично дело из групе кривичних дела против полне слободе, против правног саобраћаја и против човечности и других добара заштићених међународним правом, без обзира на изречену кривичну санкцију, ни лице за које је, у складу са законом, утврђено дискриминаторно понашање;
2) које би могло да заступа интересе више структура (родитеља, односно других законских заступника, запослених у установи, представника јединице локалне самоуправе), осим чланова синдиката;
3) чији су послови, дужност или функција неспојиви са обављањем послова у Школском одбору, у складу са законом којим се уређује спречавање сукоба интереса при вршењу јавних функција;
4) које је већ именовано за члана Школског одбора друге установе;
5) које је изабрано за директора друге установе;
6) које обавља послове секретара Школе;
7) у другим случајевима утврђеним Законом.
Члан 67.
Ако овлашћени предлагач не спроведе поступак у складу са Законом или предложи кандидата супротно одредбама Закона, Скупштина града Београда одређује рок за усклађивање са Законом.
Ако овлашћени предлагач ни у датом року не поступи у складу са Законом, Скупштина града Београда именоваће чланове Школског одбора без предлога овлашћеног предлагача.
Уколико је предлог овлашћених предлагача за члана Школског одбора из реда запослених у Школи и родитеља спроведен у складу са Законом, Скупштина града Београда дужна је да усвоји њихов предлог.
Скупштина града Београда доноси решење о именовању Школског одбора.
Изузетно, Школски одбор коме је истекао мандат наставља са радом до именовања привременог Школског одбора.
Решење о именовању односно разрешењу Школског одбора коначно је у управном поступку.
Престанак дужности чланова школског одбора
Члан 68.
Мандат Школског одбора траје четири године.
Школског одбору престаје дужност истеком мандата.
Поступак за именовање чланова Школског одбора покреће се најкасније три месеца пре истека мандата претходно именованим члановима Школског одбора, а предлог овлашћених предлагача доставља се Скупштини града Београда, најкасније месец дана пре истека мандата претходно именованим члановима.
Скупштина града Београда разрешиће, пре истека мандата, поjедине чланове, укључуjући и председника или орган управљања установе, на лични захтев члана, као и у случаjу да:
1) Школски одбор доноси незаконите одлуке или не доноси одлуке коjе jе на основу закона и статута дужан да доноси;
2) члан Школског одбора неоправданим одсуствовањима или несавесним радом онемогућава рад Школског одбора;
3) у поступку преиспитивања акта о именовању утврди неправилности;
4) скупштина jединице локалне самоуправе покрене инициjативу за разрешење члана органа управљања именованог на њен предлог;
5) савет родитеља покрене инициjативу за разрешење члана органа управљања именованог на његов предлог;
6) васпитно-образовно, односно наставничко и педагошко веће покрене инициjативу за разрешење члана органа управљања именованог на његов предлог;
7) наступи услов из члана 116 став. 10. Закона, који су сметња за предлагање и именовање за члана Школског одбора.
Испуњеност услова из става 4. тач. 1)–3) и 5) овог члана, утврђуjе просветни инспектор о чему обавештава Скупштину града Београда.
Изборни период новоименованог поjединог члана органа управљања траjе до истека мандата органа управљања.
Када Министарство утврди неправилности у поступку именовања, односно разрешења органа управљања, Скупштина града Београда дужна jе да одмах, а наjкасниjе у року од 15 дана од дана достављања акта коjим се налаже мера, отклони утврђене неправилности.
Ако Скупштина града Београда не покрене поступак за преиспитивање акта о именовању, односно разрешењу органа управљања и не усагласи га са Законом, у року из става 7. овог члана, министар разрешава постоjећи и именуjе привремени орган управљања установе наjкасниjе у року од 15 дана.
Привремени школски одбор
Члан 69.
Министар именуjе привремени Школски одбор школе ако Скупштина града Београда не именуjе Школски одбор до истека мандата претходно именованим члановима Школског одбора.
Мандат привременог Школског одбора Школе траjе до именовања новог Школског одбора од стране Скупштине града Београда.
Надлежност школског одбора
Члан 70.
Школски одбор:
1) доноси Статут, правила понашања у Школи и друге опште акте и даје сагласност на акт о организацији и систематизацији послова;
2) доноси школски (у даљем тексту: програм образовања и васпитања) развојни план, годишњи план рада, усваја извештаје о њиховом остваривању, вредновању и самовредновању;
3) утврђује предлог финансијског плана за припрему буџета Републике Србије;
4) доноси финансијски план Школе, у складу са Законом;
5) усваја извештај о пословању, годишњи обрачун и извештај о извођењу екскурзија, односно наставе у природи;
6) расписује конкурс за избор директора Школе;
7) даје мишљење и предлаже министру избор директора Школе;
8) закључује са директором Школе посебан уговор уговор о раду на одређено време;
9) одлучуjе о правима, обавезама и одговорностима директора установе;
9а) образуjе комисиjу за вођење дисциплинског поступка против директора и доноси одлуку о одговорности директора за тежу повреду радне обавезе или повреду забране из члана 110-113. Закона.
10) доноси одлуку о проширењу делатности Школе;
11) разматра поштовање општих принципа, остваривање циљева образовања и васпитања и стандарда постигнућа и предузима мере за побољшање услова рада и остваривање образовно-васпитног рада;
12) доноси план стручног усавршавања запослених и усваја извештај о његовом остваривању;
13) одлучује по жалби на решење директора;
14) обавља и друге послове у складу са Законом, актом о оснивању и Статутом.
Седницама Школског одбора присуствује и учествује у њиховом раду представник синдиката у Школи, без права одлучивања.
Седницама Школског одбора присуствују и учествују у њиховом раду два представника ученичког парламента, без права одлучивања.
За обављање послова из своје надлежности Школски одбор одговара органу који га именује и оснивачу.
Седница школског одбора
Члан 71.
Школски одбор одлучује у седницама.
Седницу Школског одбора сазива и њоме руководи председник.
У одсуству председника Школског одбора његове послове обавља заменик председника који се бира приликом конституисања Школског одбора.
Члан 72.
Школски одбор доноси одлуке већином гласова укупног броја чланова.
Седница Школског одбора се може одржати ако је присутно најмање пет чланова Школског одбора (кворум).
Пословником о раду Школског одбора ближе се утврђује начин рада и одлучивања Школског одбора у складу са Законом и овим Статутом.
Члан 73.
На седницама Школског одбора води се записник који садржи: место и датум одржавања седнице, тачно време почетка и завршетка седнице, имена присутних и одсутних чланова Школског одбора, чланова ученичког парламента, представника репрезентативног синдиката у школи и имена известилаца по одређеној тачки дневног реда, тачке дневног реда, постојање или не постојање кворума, кратак резиме расправе по појединим питањима, резултат сваког гласања и евентуално издвојена мишљења, одлуке и закључке донете на седници и потпис председавајућег и записничара.
Одлуку о одређивању записничара доноси Школски одбор, тако што га по правилу бира из редова чланова Школског одбора, с тим што се за записничара може изабрати и лице из реда запослених у складу са Пословником о раду Школског одбора, којим се уређује начин избора записничара, његова права, обавезе и одговорности.
Члан 74.
Школски одбор на свакој наредној седници врши усвајање (верификацију) записника са претходне седнице, а директор подноси извештај о извршавању одлука.
Пре израде записника могу се извршити само оне одлуке које је потписао председник Школског одбора.
Након израде, потписивања и овере записника од стране председника Школског одбора и записничара, а пре његовог усвајања, могу се извршавати све донете одлуке.
Изузетно када се ради о правима из радног односа директора школе, Школски одбор може овластити председника Школског одбора да потпише решење о остваривању тих права у случају да због хитности доношења истог, директор школе не би могао остварити права као други запослени, која му по закону и другим општим актима припадају.
Савет родитеља
Члан 75.
Школа има Савет родитеља.
У Савет родитеља Школе бира се по један представник родитеља, односно другог законског заступника ученика сваког одељења.
Представници Савета родитеља бирају се сваке школске године на почетку школске године, на првом родитељском састанку, најкасније до 15. септембра.
Избор се врши јавним гласањем, на основу предлога који може да поднесе сваки родитељ ученика одређеног одељења.
Члан 76.
Савет родитеља:
1) предлаже представнике родитеља, односно других законских заступника ученика у Школски одбор;
2) предлаже свог представника у све обавезне тимове Школе;
3) учествуjе у предлагању садржаjа ваннаставних активности и програма на нивоу Школе;
4) учествуjе у поступку избора уџбеника, у складу са законом коjим се уређуjу уџбеници;
5) разматра предлог школског програма, развоjног плана, годишњег плана рада;
6) разматра извештаjе о остваривању програма образовања и васпитања, развоjног плана и годишњег плана Школе, спољашњем вредновању, самовредновању, завршном испиту, резултатима националног и међународног тестирања и спровођење мера за обезбеђивање и унапређивање квалитета образовно-васпитног рада;
7) разматра намену коришћења средстава од донациjа.
8) предлаже Школском одбору намену коришћења средстава остварених радом ученичке задруге и прикупљених од родитеља, односно другог законског заступника;
9) разматра и прати услове за рад Школе, услове за одрастање и учење, безбедност и заштиту деце и ученика;
10) учествуjе у поступку прописивања мера из члана 108. Закона;
11) даjе сагласност на програм и организовање екскурзиjе, односно програме наставе у природи и разматра извештаj о њиховом остваривању;
12) предлаже представника и његовог заменика за општински савет родитеља;
13) учествује у поступку прописивања мера заштите и безбедности ученика;
14) врши непосредно, или преко својих чланова, послове везане за организовање и спровођење екскурзије које су јој законом, општим актом или одлуком Школског одбора стављени у надлежност;
15) разматра и друга питања утврђена Статутом.
Савет родитеља своjе предлоге, питања и ставове упућуjе Школском одбору, директору, стручним органима Школе и ученичком парламенту.
Пословником о раду Савета родитеља уређује се рад Савета родитеља.
Избор чланова Савета родитеља
Члан 77.
Родитељске састанке сазива, припрема и њиме руководи одељењски старешина.
Представника у Савет родитеља бирају родитељи одељења на родитељском састанку најкасније до 15 септембра, а изабран је онај кандидат који добије највише гласова под условом да постоји кворум, тј. да је на састанку присутно више од половине чланова родитеља ученика одељења.
Гласање на родитељском састанку је јавно, а одељењски старешина је дужан да сачини записник и достави га директору Школе са подацима о присутнима и о томе колико је гласова добио кандидат који је предложен.
Директор школе је обавезан да уколико није испоштоване одредбе из става 2 и 3. овог члана, наложи одељењском старешини да поново сазове родитељски састанак све до избора представника родитеља у складу са ставом 2. и 3. овог члана.
Родитељски састанци одржавају се према потреби а планирају се годишњим планом рада оделењског старешине.
Родитељи, ученици, наставници и стручни сарадници по потреби а најмање два пута у току једног полугодишта, заједнички расправљају и договарају се о питањима остваривања образовно-васпитног рада и дају предлоге и мишљења органима Школе у циљу унапређивања рада у оделењу и школи.
Члан 78.
На почетку сваке школске године изабрани представници у Савет родитеља конституишу Савет родитеља за текућу школску годину на тај начин што на првој конститутивној седници доносе одлуку о верификацији мандата изабраних представника родитеља сваког одељења, а потом бирају новог председника, заменика председника и записничара Савета родитеља.
Кандидата за председника Савета родитеља и три предложена представника родитеља у Школском одбору може предложити члан Савета родитеља.
Савет родитеља бира три предложена представника родитеља у Школски одбор на основу тајног гласања а изабрана су она три предложена кандидата који добију највише гласова присутних чланова родитеља, под условом да у моменту гласања седници присуствује више од половине чланова Савета родитеља.
Председника Савета родитеља бирају чланови Савета родитеља јавним гласањем подизањем руку, а изабран је онај кандидат који добије највише гласова присутних чланова Савета родитеља, под условом да у моменту гласања седници присуствује више од половине чланова Савета родитеља.
Савет родитеља у осталим случајевима одлуке доноси простом већином, тј. већином гласова присутних чланова под условом да постоји кворум, тј. да седници присуствује већина чланова Савета родитеља.
На седници Савета родитеља бира се и заменик Председника Савета родитеља и записничар на начин и по поступку из става 5. овог члана.
Председник Савета родитеља, његов заменик и записничар бирају се сваке школске године, а мандат им траје до избора новог сазива наредне школске године, односно најкасније до 30. септембра наредне школске године.
Рад Савета родитеља уређује се Пословником о раду Савета родитеља.
Директор Школе
Услови за директора школе
Члан 79.
Директор руководи радом Школе.
Директор Школе може да буде лице које испуњава услове прописане чланом 139. и чланом 140. ст. 1. и 2. Закона о основама система и васпитања, и то ако:
1. има одговарајуће образовање;
2. има психичку, физичку и здравствену способност за рад са ученицима,
3. није осуђивано правноснажном пресудом за кривично дело за које је изречена безусловна казна затвора у трајању од најмање три месеца, као и за кривична дела насиље у породици, одузимање малолетног лица, запуштање и злостављање малолетног лица или родоскврнуће, за кривична дела примање или давање мита; за кривична дела из групе кривичних дела против полне слободе, против правног саобраћаја и против човечности и других добара заштићених међународним правом, без обзира на изречену кривичну санкцију, и за које није, у складу са законом, утврђено дискриминаторно понашање,
4. ако има држављанство Републике Србије;
5. да зна српски језик и језик на коме остварује образовно-васпитни рад;
6. је стекао одговараjуће високо образовање:
1) на студиjама другог степена (мастер академске студиjе, мастер струковне студиjе, специjалистичке академске студиjе) и то:
(1) студиjе другог степена из научне, односно стручне области за одговараjући предмет, односно групе предмета;
(2) студиjе другог степена из области педагошких наука или интердисциплинарне, мултидисциплинарне, трансдисциплинарне студиjе другог степена коjе комбинуjу целине и одговараjуће научне, односно стручне области или области педагошких наука;
3) на основним студиjама у траjању од наjмање четири године, по прописима коjи су уређивали високо образовање до 10. септембра 2005. године.
Услови из става 1.овог члана доказују се приликом пријема у радни однос и опроверавају се током рада.
Докази о испуњености услова из става 2 тач. 1),3-6) овог члана саставни су део пријаве на конкурс а доказ из става 2. тачка 2) овог члана прибавља се пре закључења уговора о раду.
Дужност директора школе може да обавља лице које има одговарајуће образовање из тачке 6) става 2. овог члана за наставника те врсте школе и подручје рада за педагога и психолога, дозволу за рад наставника и стручног сарадника, обуку и положен испит за директора установе и најмање осам година рада у установи на пословима образовања и васпитања, након стеченог одговарајућег образовања.
Изузетно, ако се на конкурс не пријави ниједан кандидат са одговарајућим образовањем из тачке 6) става 2. овог дужност директора основне школе може да обавља лице које има одговарајуће образовање из члана 140. став 3. Закона – стечено одговарајуће високо образовање на студијама првог степена (основне академске, основне струковне и специјалистичке струковне студије), студијама у трајању од три године или вишим образовањем-за наставника те врсте школе, дозволу за рад наставника, васпитача и стручног сарадника, обуку и положен испит за директора установе и најмање десет година рада у установи на пословима образовања и васпитања, након стеченог одговарајућег образовања.
Лиценца за директора
Члан 80.
Испит за директора Школе може да полаже и лице које испуњава услове за директора установе и које има и доказ о похађаном прописаном програму обуке.
Испит за директора полаже се по посебном подзаконском акту који доноси министар.
Лице које положи испит за директора стиче дозволу за рад директора (у даљем тексту: лиценца за директора).
Изабрани директор који нема положен испит за директора, дужан је да га положи у року до две године од дана ступања на дужност.
Директору који не положи испит за директора у року од две године од дана ступања на дужност престаје дужност директора.
Лиценца за директора одузима се директору који је осуђен правноснажном пресудом за повреду забране из члана 110-113. Закона и за кривично дело или привредни преступ у вршењу дужности.
Избор директора
Члан 81.
Директора Школе именује министар на период од четири године.
Директор Школе бира се на основу конкурса.
Конкурс за избор директора расписује Школски одбор.
Конкурс се расписује најраније шест месеци, а најкасније четири месеца пре истека мандата директора или престанка вршења дужности директора навршавањем 65 година живота.
Конкурс за избор директора садржи информацију:
1) о називу и адреси Школе;
2) о начину подношења пријава на конкурс;
3) о условима за избор;
4) о доказима за испуњеност услова за избор и другим прилозима које треба поднети;
5) о року за подношење пријаве на конкурс;
6) о лицу од којег кандидат може добити додатне информације о конкурсу;
7) о томе да неблаговремене или непотпуне пријаве неће бити узете у разматрање.
Уз пријаву на конкурс кандидат треба да поднесе доказе о испуњавању услова за директора школе, у складу са чланом 79. Статута, односно:
1) доказ о држављанству Републике Србије (уверење о држављанству или извод из матичне књиге рођених);
2) оверен препис или оверену фотокопију дипломе о стеченом одговарајућем образовању;
3) доказ да није осуђиван по основама из члана 79. став 2. тачка 3) Статута;
4) доказ о знању језика на којем се изводи образовно-васпитни рад у Школи (уколико одговарајуће образовање није стечено на том језику);
5) оверен препис или оверену фотокопију уверења о положеном стручном испиту, односно испиту за лиценцу;
6) потврду о радном стажу у области образовања и васпитања;
7) радну биографију;
8) оквирни план рада за време мандата;
9) доказе о поседовању организационих способности (факултативно).
Рок за подношење пријаве на конкурс је 15 дана од дана објављивања конкурса.
Члан 82.
Пријава на конкурс за избор директора, заједно са потребном документацијом, доставља се Школи.
Благовременом пријавом на конкурс сматра се пријава која је непосредно предата Школи пре истека рока утврђеног у конкурсу или је пре истека тог рока предата пошти у облику препоручене пошиљке.
Ако последњи дан рока пада у недељу или на дан државног празника, или у неки други дан кад Школа не ради, рок истиче истеком првог наредног радног дана.
Потпуном пријавом сматра се пријава која садржи све прилоге који се захтевају у конкурсу.
Кад последњи дан за подношење пријаве пада у недељу или дане државног празника, рок за пријаву помера се за следећи радни дан.
Члан 83.
Школски одбор образује комисију за избор директора (у даљем тексту: Комисија) која има непаран број чланова и спроводи поступак за избор директора, и то:
- обраду конкурсне документације,
- утврђује испуњеност законом прописаних услова за избор директора,
- обавља интервју са кандидатима, и
- прибавља мишљење наставничког већа о пријављеним кандидатима.
Мишљење наставничког већа о пријављеним кандидатима даје се на посебној седници којој присуствују сви запослени и који се изјашњавају о свим кандидатима тајним изјашњавањем.
Тајно изјашњавање се спроводи на следећи начин:
- на гласачким листићима се наводе редоследом утврђеним на листи кандидата, по азбучном реду са редним броје испред сваког имена;
- гласање се врши заокруживање заокруживањем редног броја испред имена кандидата:
- сматра се да је позитивно мишљење у поступку избора директора има кандидат који је добио већину гласова од укупног броја запослених у школи;
Осим утврђивања испуњености услова за избор директора, Комисија цени и доказ о резултату стручно-педагошког надзора у раду кандидата (извештај просветног саветника).
Уколико се на конкурс пријавило лице које је претходно обављало дужност директора Школе, дужно је да достави резултате стручно-педагошког надзора Школе и оцену спољашњег вредновања.
Ближи услови о броју чланова, саставу и начину образовања Комисије уређују се посебним општим актом Школе.
Члан 84.
Комисија из члана 83. Статута сачињава извештај о спроведеном поступку за избор директора, који садржи достављену документацију кандидата и потребна мишљења и доставља их Школском одбору у року од осам дана од дана завршетка поступка.
Председник Школског одбора, по пријему документације из става 1. овог члана, ради доношења одлуке о предлогу кандидата за директора Школе, без одлагања заказује седницу Школског одбора, која треба да се одржи у року од осам дана од дана када је председник Школског одбора примио документацију из става 1. овог члана.
Школски одбор, на основу извештаја, сачињава образложену листу свих кандидата који испуњавају услове и тајним гласањем утврђује предлог за избор директора, у складу са Пословником о раду Школског одбора, које заједно са извештајем Комисије, доставља министру у року од осам дана од дана достављања извештаја Комисије.
Министар у року од 30 дана од дана пријема документације из става 3. овог члана, врши избор директора Школе и доноси решење о његовом именовању, о чему Школа обавештава лица која су се пријавила на конкурс.
Уколико министар утврди да поступак конкурса за избор директора није спроведен у складу са законом, односно да би избор било ког кандидата са листе из става 3. овог члана могао да доведе у питање несметано обављање делатности Школе, у року од осам дана доноси решење о поновном расписивању конкурса за избор директора.
Решење министра о именовању директора коначно је у управном поступку.
Учесник конкурса има право на судску заштиту у управном спору.
Статус директора
Члан 85.
Школски одбор закључуjе са директором уговор о раду на одређено време.
Уколико jе за директора именовано лице из реда запослених у тоj установи, доноси се решење о његовом премештаjу на радно место директора коjе по сили закона замењуjе одговараjуће одредбе уговора о раду.
Уколико jе директор именован из реда запослених код другог послодавца, остваруjе право на мировање радног односа на основу решења о именовању.
Лице из става 1. има право да се након престанка дужности директора након првог, односно другог мандата врати на послове коjе jе обављало пре именовања за директора установе.
Уколико директору установе коме мируjе радни однос престане дужност због истека мандата или на лични захтев током трећег и сваког наредног мандата, распоређуjе се на послове коjи одговараjу степену и врсти његовог образовања.
Ако нема одговараjућих послова, лице из става 5. овог члана ово лице остваруjе права као запослени за чиjим радом jе престала потреба, у складу са законом.
Вршилац дужности директора
Члан 86.
Вршиоца дужности директора именује министар до избора новог директора у року од осам дана од дана наступања разлога за именовање вршиоца дужности директора.
За вршиоца дужности директора Школе може да буде именовано лице које испуњава прописане услове за директора Школе, осим положеног испита за директора Школе, и то до избора директора, а најдуже шест месеци.
Након престанка дужности вршилац дужности директора има право да се врати на послове које је обављао пре именовања.
Права, обавезе и одговорности директора Школе односе се и на вршиоца дужности директора.
Надлежност и одговорност директора Школе
Члан 87.
Директор је одговоран за законитост рада и за успешно обављање делатности Школе.
Директор за свој рад одговара министру и Школском одбору.
Осим послова утврђених законом и Статутом Школе, директор:
1) планира и организује остваривање програма образовања и васпитања и свих активности установе;
2) је одговоран за обезбеђивање квалитета, самовредновање, стварање услова за спровођење спољашњег вредновања, остваривање стандарда образовних постигнућа и унапређивање квалитета образовно-васпитног рада;
3) је одговоран за остваривање развојног плана установе;
4) одлучује о коришћењу средстава утврђених финансијским планом и одговара за одобравање и наменско коришћење тих средстава, у складу са законом;
5) сарађује са органима јединице локалне самоуправе, организацијама и удружењима;
6) пружа подршку у стварању амбијента за остваривање предузетничког образовања и предузетничких активности ученика;
7) организује и врши инструктивно-педагошки увид и прати квалитет образовно-васпитног рада и педагошке праксе и предузима мере за унапређивање и усавршавање рада наставника, васпитача и стручних сарадника;
8) планира и прати стручно усавршавање запослених и спроводи поступак за стицање звања наставника, васпитача и стручних сарадника;
9) је одговоран за регуларност спровођења свих испита у установи у складу са прописима;
10) предузима мере у случајевима повреда забрана из чл. 110–113. Закона;
11) предузима мере ради извршавања налога просветног инспектора и предлога просветног саветника, као и других инспекцијских органа;
12) је одговоран за благовремен и тачан унос и одржавање ажурности базе података о Школи у оквиру јединственог информационог система просвете;
13) обавезан је да благовремено информише запослене, ученике и родитеље, односно друге законске заступнике, стручне органе и Школски одбор о свим питањима од интереса за рад установе у целини;
14) сазива и руководи седницама васпитно-образовног, наставничког, односно педагошког већа, без права одлучивања;
15) образује стручна тела и тимове, усмерава и усклађује рад стручних органа у установи;
16) сарађује са родитељима, односно другим законским заступницима ученика установе и саветом родитеља;
17) подноси извештај органу управљања, најмање два пута годишње, о свом раду и раду установе;
18) одлучује о правима, обавезама и одговорностима ученика и запослених, у складу са овим и другим законом;
19) доноси општи акт о организацији и систематизацији послова, у складу са законом;
20) обезбеђује услове за остваривање права деце и права, обавезе и одговорности ученика и запослених, у складу са овим и другим законом;
21) сарађује са ученицима и ученичким парламентом;
22) подноси захтев за покретање прекршајног поступка, односно кривичну пријаву у складу са чланом 84. став 3. Закона о основама система образовања и васпитања.;
23) обавља и друге послове у складу са законом и статутом.
У случају привремене одсутности или спречености директора да обавља дужност, замењује га наставник или стручни сарадник у Школи, на основу овлашћења директора, односно Школског одбора, у складу са Законом.
Члан 88.
Изузетно, директор може да обавља и послове наставника и стручног сарадника, у складу са решењем министра.
Инструктивно-педагошки увид у рад директора који обавља послове из става 1. овог члана, врши просветни саветник.
Престанак дужности директора
Члан 89.
Дужност директора Школе престаје: истеком мандата, на лични захтев, навршавањем 65 година живота и разрешењем.
Одлуку о престанку дужности директора доноси министар.
Министар разрешава директора Школе ако је утврђено да:
1) не испуњава услове из члана 139. Закона о основама система образовања и васпитања;
2) одбије да се подвргне лекарском прегледу на захтев Школског одбора или министра;
3) Школа није благовремено донела програм образовања и васпитања, односно не остварује програм образовања и васпитања или не предузима мере за остваривање принципа, циљева и стандарда постигнућа;
4) Школа не спроводи мере за безбедност и заштиту ученика;
5) директор не предузима или неблаговремено предузима одговарајуће мере у случајевима повреда забрана из чл. 110-113. Закона и тежих повреда радних обавеза запослених;
6) у Школи није обезбеђено чување прописане евиденције и документације;
7) у Школи се води евиденција и издају јавне исправе супротно Закону;
8) не испуњава услове из члана 122. Закона о основама система образовања и васпитања;
9) не поступа по препоруци, налогу, односно мери надлежног органа за отклањање утврђених недостатака и неправилности;
10) није обезбедио услове за инспекцијски, стручно-педагошки надзор и спољашње вредновање;
11) за време трајања његовог мандата школа је два пута узастопно оцењена најнижом оценом за квалитет рада;
12) омета рад Школског одбора и запослених непотпуним, неблаговременим и нетачним обавештавањем, односно предузимањем других активности којима утиче на законито поступање Школског одбора и запослених;
13) није обезбедио благовремен и тачан унос и одржавање базе података Школе у оквиру јединственог информационог система просвете, као и контролу унетих података;
14) у радни однос је примио лице или ангажовао лице ван радног односа, супротно Закону, посебном колективном уговору и општем акту;
15) намерно или крајњом непажњом учинио је пропуст приликом доношења одлуке у дисциплинском поступку, која је правноснажном судском пресудом поништена као незаконита и ако је Школа обавезана на накнаду штете;
16) одговаран је за прекршај из Закона, привредни преступ или кривично дело у вршењу дужности, као и у другим случајевима, у складу са законом;
17) и у другим случајевима када се утврди незаконито поступање.
Директор је одговоран за штету коју намерно или крајњом непажњом нанесе Школи, у складу са Законом.
Министар решењем разрешава директора у року од 15 дана од дана сазнања, а најкасније у року од једне године од наступања услова из става 3. овог члана.
Решење министра којим се директор разрешава коначно је у управном поступку.
Стручни органи, тимови и педагошки колегијум
Члан 90.
Стручни органи, тимови и педагошки колегијум:
1) старају се о обезбеђивању и унапређивању квалитета образовно-васпитног рада Школе;
2) прате остваривање школског програма;
3) старају се о остваривању циљева и стандарда образовних постигнућа; развоја компетенција;
4) вреднују резултате рада наставника и стручног сарадника;
5) прате и утврђују резултате рада ученика;
6) предузимају мере за јединствен и усклађен рад са ученицима у процесу образовања и васпитања и
7) решавају друга стручна питања образовно-васпитног рада.
Члан 91.
У раду стручних органа имају право да учествују, без права одлучивања:
1) приправник-стажиста,
2) лице ангажовано на основу уговора о извођењу наставе (осим у раду одељењског већа).
Седницама стручних органа имају право да присуствују и да учествују у дискусији, без права одлучивања, и два представника Ученичког парламента.
Ради остваривања права из ст. 1 - 2. овог члана, представници Ученичког парламента, приправници-стажисти и лица ангажована на основу уговора о извођењу наставе уредно се обавештавају о седници стручног органа и доставља им се материјал за седницу
Члан 92.
На питања рада и одлучивања стручних органа, која нису уређена посебним одредбама Статута, сходно се примењују одредбе Пословника о раду Наставничког већа.
Члан 93.
Стручни органи Школе су:
1) наставничко веће,
2) одељењско веће,
3) стручно веће за разредну наставу,
4) стручно веће за области предмета,
5) стручни актив за развојно планирање,
6) стручни актив за развој школског програма,
7) тим за инклузивно образовање,
8) тим за заштиту ученика од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања,
9) тим за самовредновање рада Школе,
10) тим за обезбеђивање квалитета и развој рада Школе,
11) тим за развој међупредметних компетенција и предузетништва,
12) тим за професионални развој запослених
13) тим за културне активности Школе
14) други стручни активи и тимови оформљени за остваривање одређеног задатка, програма или пројекта, у складу са Статутом.
Наставничко веће
Члан 94.
Наставничко веће чине наставници и стручни сарадници.
Наставничко веће предлаже представника запослених у школски одбор, тајним гласањем, а предложеним се сматрају она три кандидата која добију највећи број гласова присутних чланова наставничког већа.
У случају када наставничко веће даје мишљење о учесницима конкурса за избор директора школе, гласање је тајно.
Начин рада, доношења одлука, вођење записника на седницама и сва друга питања од значаја за рад наставничког већа, уређују се пословником о раду.
Наставничко веће поред послова из опште надлежности стручних органа (члан 90. Статута):
– утврђује предлог школског програма, годишњег плана рада и развојног плана и стара се о њиховом остваривању;
– стара се о остваривању циљева и задатака образовања и васпитања,
– разматра и усваја извештаје о успеху ученика на крају полугодишта и школске године;
– врши избор савремених метода и средстава у настави, ради подизања ефикасности и квалитета образовно-васпитног рада;
– разматра распоред часова наставе;
– предлаже одељењска старешинства и распоред задужења наставника и сарадника у извршавању појединих задатака;
– разматра резултате образовно-васпитне делатности и одлучује о мерама за њено побољшање;
– прати и анализира остваривање наставног плана и програма образовања и предузима мере за његово остваривање;
– предлаже три представника из реда запослених у Школски одбор;
– именује чланове стручног актива за развој школског програма;
– предлаже стручне сараднике и наставнике у стручни актив за развојно планирање;
– даје мишљење о кандидатима за избор директора;
– одобрава употребу уџбеника и друге литературе;
– даје мишљење у поступку стицања звања наставника и стручних сарадника;
– утврђује програм извођења екскурзија;
– планира и организује различите облике ваннаставних активности ученика;
– разматра учешће ученика на такмичењима и постигнуте резултате;
– утврђује испуњеност услова за завршетак школовања у року краћем од прописаног;
– на предлог директора разматра план уписа ученика;
– доноси одлуке о изрицању васпитно-дисциплинских мера из своје надлежности;
– додељује похвале и награде ученицима;
– доноси одлуку о избору ученика генерације;
– разматра предлог плана сталног усавршавања наставника и стручних сарадника,
– утврђује календар школских такмичења;
– обавља и друге послове утврђене Законом, овим статутом и другим општим актима Школе.
План и програм рада Наставничког већа саставни је део Годишњег плана рада Школе.
О раду Наставничког већа директор Школе сачињава извештај који је саставни део Годишњег извештаја о раду Школе.
За свој рад Наставничко веће одговара директору.
Начин рада и одлучивања, вођење записника на седницама и и сва друга питања од значаја за рад наставничког већа, уређују се пословником о раду.
Одељењско веће
Члан 95.
Одељењско веће у школи чине наставници коjи изводе наставу у одређеном одељењу и одељењски старешина и када не изводи наставу у том одељењу.
Члан 96.
Одељењско веће, у оквиру и поред послова из опште надлежности стручних органа (члан 90. Статута), обавља посебно следеће послове:
1) анализира резултате рада наставника;
2) анализира успех и владање ученика на крају тромесечја, полугодишта и на крају школске године;
3) предлаже расподелу одељења на наставнике;
4) утврђује распоред часова;
5) утврђује распоред писмених задатака;
6) усклађује рад наставника у одељењу;
7) усклађује рад ученика у одељењу;
8) на предлог предметног наставника, утврђује оцене из наставних предмета ученика од V до VIII разреда;
9) на предлог одељењског старешине, утврђује оцене из владања ученика;
10) доноси одлуку о превођењу у наредни разред ученика другог и трећег разреда који на крају другог полугодишта има недовољне оцене, осим ако родитељ, односно други законски заступник изричито захтева да ученик понавља разред;
11) похваљује ученике;
12) предлаже додељивање похвале "Ученик генерације" и награђивање ученика;
13) изриче ученицима васпитну меру "укор одељењског већа";
14) на предлог предметног наставника, бира ученике који ће учествовати на такмичењима;
15) на предлог предметног наставника, утврђује ученике за које треба организовати додатну и допунску наставу;
16) предлаже план стручног усавршавања наставника, програм екскурзија, наставе у природи и календар такмичења.
Члан 97.
Седницу одељењског већа сазива и њоме руководи одељењски старешина одељења у којем чланови тог органа изводе наставу.
У случају спречености одељењског старешине, седницу сазива и њоме руководи директор, без права одлучивања.
Члан 98.
За свој рад одељењско веће одговара Наставничком већу.
Члан 99.
Седницу одељењског већа сазива и њоме руководи одељењски старешина одељења у којем чланови тог органа изводе наставу.
У случају спречености одељењског старешине, седницу сазива и њоме руководи директор или помоћник директора, без права одлучивања.
Члан 100.
За свој рад одељењско веће одговара Наставничком већу.
Одељенски старешина
Члан 101.
Свако одељење има одељенског старешину.
Одељењски старешина има организационо-руководећу и педагошко-инструктивну улогу у раду са ученицима одељења којима је одељењски старешина, у сарадњи са њиховим родитељима, односно другим законским заступницима и води прописану евиденцију и педагошку документацију.
Одељењски старешина обавља следеће послове:
1) израђује годишњи и месечни план рада;
2) проналази најпогодније облике васпитног рада са циљем формирања одељењског колектива и унапређивања односа у њему;
3) редовно прати похађање наставе, учење и владање ученика из одељења;
4) одобрава одсуствовање ученицима и одлучује о оправданости њиховог одсуствовања са наставе;
5) упознаје ученике са одредбама општих аката Школе које се односе на ученике и даје ученицима друге информације које су у вези с њиховим правима, обавезама и одговорностима;
6) стара се о заштити права ученика и учествује у поступку одлучивања о њиховим обавезама и одговорностима;
7) остварује увид у породичне, социјалне, материјалне и друге услове живота ученика;
8) редовно држи родитељске састанке и на друге начине сарађује са родитељима ученика;
9) редовно прати рад наставника који изводе наставу у одељењу, а посебно прати оцењивање ученика и указује предметним наставницима на број прописаних оцена које ученик треба да има у полугодишту ради утврђивања закључне оцене;
10) похваљује ученике;
11) предлаже додељивање похвала и награда ученицима;
12) предлаже одељењском већу оцену из владања ученика;
13) изриче васпитне мере "опомена одељењског старешине" и "укор одељењског старешине";
14) сарађује са директором, помоћником директора и осталим запосленима у Школи, као и са субјектима ван Школе, ради обављања својих послова;
15) сазива седнице одељењског већа и руководи његовим радом;
16) учествује у раду стручног тима за инклузивно образовање.
Члан 102.
За свој рад стручно веће за разредну наставу одговара Наставничком већу.
Стручно веће за области предмета
Члан 103.
Стручно веће за области предмета чине наставници који изводе наставу из групе сродних предмета.
У Школи постоје следећа стручна већа, за:
- стране језике
– друштвене науке;
– природне науке и др.
Стручно веће за области предмета, у оквиру и поред послова из опште надлежности стручних органа (члан 90. Статута), обавља посебно следеће послове:
1) утврђује програм рада и подноси извештаје о његовом остваривању;
2) припрема предлог директору за поделу предмета на наставнике за наредну школску годину;
3) припрема основе Годишњег плана рада;
4) утврђује распоред остваривања наставних тема и наставних јединица и врши усаглашавање остваривања наставних садржаја предмета;
5) утврђује облике, методе и средства коришћења одговарајуће школске опреме и наставних средстава;
6) предлаже примену нових метода и начина извођења наставе;
7) прати остваривање програма образовно-васпитног рада;
8) анализира уџбеничку и приручну литературу;
9) предлаже чланове испитних комисија.
Члан 104.
Седнице стручног већа за области предмета сазива и њима руководи председник, којег између себе, јавним гласањем, већином гласова од укупног броја чланова, бирају чланови тог органа.
На исти начин бира се и заменик председника, који сазива седнице и њима руководи у случају спречености председника.
Члан 105.
За свој рад стручно веће за области предмета одговара Наставничком већу.
Стручни актив за развојно планирање
Члан 106
Стручни актив за развојно планирање утврђује предлог развојног плана школе за период од три до пет година и доставља га школском одбору на усвајање, и прати његово остваривање.
Стручни актив за развојно планирање чине представници наставника, стручних сарадника, градске општине Младеновац, Ученичког парламента и Савета родитеља.
Стручни актив за развојно планирање има девет чланова, од којих је шест из редова наставника и стручних сарадника, и по један представник градске општине Младеновац, Ученичког парламента и Савета родитеља.
Чланове стручног актива за развојно планирање именује школски одбор.
Члан 107.
Стручни актив за развојно планирање, у оквиру и поред послова из опште надлежности стручних органа (члан 90. Статута), обавља посебно следеће послове:
1) доноси програм рада и подноси извештаје о његовој реализацији;
2) израђује предлог Развојног плана;
3) израђује пројекте који су у вези са Развојним планом;
4) прати реализацију Развојног плана.
Члан 108.
Седнице стручног актива за развојно планирање сазива и њима руководи председник, којег између себе, јавним гласањем, већином гласова од укупног броја чланова, бирају чланови тог органа.
На исти начин бира се и заменик председника, који сазива седнице и њима руководи у случају спречености председника.
Члан 109.
Стручни актив за развојно планирање, у оквиру и поред послова из опште надлежности стручних органа (члан 90.Статута), обавља посебно следеће послове:
1) доноси програм рада и подноси извештаје о његовој реализацији;
2) израђује предлог Развојног плана;
3) израђује пројекте који су у вези са Развојним планом;
4) прати реализацију Развојног плана.
Члан 110.
Седнице стручног актива за развојно планирање сазива и њима руководи председник, којег између себе, јавним гласањем, већином гласова од укупног броја чланова, бирају чланови тог органа.
На исти начин бира се и заменик председника, који сазива седнице и њима руководи у случају спречености председника.
Члан 111.
За свој рад стручни актив за развојно планирање одговара Школском одбору и Наставничком већу.
Стручни актив за развој Школског програма
Члан 112.
Стручни актив за развој Школског програма чини девет представника наставника и стручних сарадника, које именује Наставничко веће.
Члан 113.
Стручни актив за развој Школског програма, у оквиру и поред послова из опште надлежности стручних органа (члан 90. Статута), обавља посебно следеће послове:
1) доноси програм рада и подноси извештаје о његовој реализацији;
2) израђује предлог Школског програма;
3) израђује пројекте који су у вези са Школским програмом;
4) прати реализацију Школског програма.
Члан 114.
Седнице стручног актива за развој Школског програма сазива и њима руководи председник, којег између себе, јавним гласањем, већином гласова од укупног броја чланова, бирају чланови тог органа.
На исти начин бира се и заменик председника, који сазива седнице и њима руководи у случају спречености председника.
Члан 115.
За свој рад стручни актив за развој Школског програма одговара Наставничком већу.
Тимови
Члан 116.
У Школи директор образује следеће тимове:
1) Тим за инклузивно образовање;
2) Тим за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања;
3) Тим за самовредновање рада Школе;
4) Тим за обезбеђивање квалитета и развој Школе;
5) Тим за развој међупредметних компетенција и предузетништва;
6) Тим за професионални развој запослених;
7) Тим за културнe активности школе
8) Други тимови за остваривање одређеног задатка, програма или пројекта.
Тим чине представници запослених, родитеља, односно других законских заступника, ученичког парламента, јединице локалне самоуправе, односно стручњака за поједина питања.
Надлежност, начин рада и одговорност тимова
Тим за инклузивно образовање
Члан 117.
Тим за инклузивно образовање, односно тим за пружање додатне подршке ученику чине наставник разредне наставе, односно наставник предметне наставе, одељењски старешина, стручни сарадник, родитељ, а у складу са потребама ученика и педагошки асистент, односно лични пратилац ученика, на предлог родитеља.
Тим за инклузивно образовање именује директор.
Члан 118.
Тим за инклузивно образовање, у оквиру и поред послова из опште надлежности стручних органа обавља посебно следеће послове:
-осмишљава мере за спровођење инклузивног образовања,
-учестује у изради Школског програма;
-израђује индивидуални образовни план за ученике којима је потребна додатна подршка у образовању и васпитању;
-израђује пројекте који су у вези са Школским програмом, а односе се на ученике којима је потребна додатна подршка у образовању и васпитању;
-осмишљава антидискриминационе мере и активности,
-осмишљава потпуну инклузију,
-осмишљава партиципацију родитеља,
-идентификује децу из осетљивих група,
-формира тимове за додатну подршку,
-прати спровођење и евалуира ИОП,
-брине о наставничким компетенцијама (кроз похађање различитих облика стручног усавршавања, као и планирање хоризонталног учења),
-сарађују са другим стручним тимовима у школи,
-сарађује са интерресорном комисијом,
-сарађује са релевантним установама ван школе.
Члан 119.
Седнице Тима за инклузивно образовање сазива и њима руководи председник, којег између себе, јавним гласањем, већином гласова од укупног броја чланова, бирају чланови тог органа.
На исти начин бира се и заменик председника, који сазива седнице и њима руководи у случају спречености председника.
За свој рад стручни Тим за инклузивно образовање одговара директору и Наставничком већу.
Тим за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања
Члан 120.
Тим за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања (у даљем тексту: Тим за заштиту) именује директор школе у складу са Правилником о протоколу поступања у установи у одговору на насиље, злостављање и занемаривање.
Члан 121.
Тим за заштиту, у оквиру и поред послова из опште надлежности стручних органа, обавља посебно следеће послове:
- израђује нацрт плана и програма заштите ученика од насиља, злостављања и занемаривања који је део развојног плана и годишњег плана рада школе;
- израђује оквирни акциони план;
- информише ученике, запослене и родитеље о планираним активностима и могућности тражења подршке и помоћи од Тима за заштиту;
- предлаже мере за превенцију и заштиту, организује консултације и учествује у процени ризика и доношењу одлука о поступцима у случајевима сумње или дешавања дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања;
- постиче и развија климу прихватања, толеранције и међусобног уважавања;
- идентификује безбедносне ризике у школи увидом у документацију, непосредно окружење, евидентирање критичних места у школи, анкетирањем ученика, наставника и родитеља;
- унапређује способности свих учесника у школском животу, наставног и ваннаставног особља, ученика, родитеља, локалне заједнице ради уочавања, препознавања и решавања проблема насиља;
- дефинише процедуре и поступке, реагује на насиље и информише све учеснике у школском животу о истима;
- омогућује свим ученицима и запосленима који имају сазнање о могућем насилном акту да без излагања опасности врше пријављивање насиља;
- спроводи психо - социјални програм превенције кроз обуку за ненасилну комуникацију, самоконтролу реаговања и понашања, превазилажење стреса, учење социјалних вештина;
- сарађује са родитељима путем савета родитеља, родитељских састанака, индивидуалних и групних разговора;
- сарађује са службама ван школе које посредно и непосредно могу помоћи на превазилажењу проблема насиља у школи;
- спроводи процедуру и поступке реаговања у ситуацијама насиља;
- прати и евидентира врсте и учесталости насиља и процењује ефикасност спровођења заштите;
- ради на отклањању последица насиља и интеграцији ученика у заједницу вршњака;
- израђује индивидуални план ученика;
- обавља саветодавни рад са ученицима који трпе насиље, врше насиље или су посматрачи насиља;
-води евиденцију о своме раду и анализира евиденцију о појавама насиља.
Члан 122.
Седнице Тима за заштиту сазива и њима руководи председник, којег између себе, јавним гласањем, већином гласова од укупног броја чланова, бирају чланови тог органа.
На исти начин бира се и заменик председника, који сазива седнице и њима руководи у случају спречености председника.
За свој рад Тим за заштиту одговара директору и Наставничком већу.
Тим за самовредновање квалитета рада Школе
Члан 123.
Тим за самовредновање квалитета рада Школе (у даљем тексту: Тим за самовредновање) чине представници наставника, стручних сарадника, Ученичког парламента и Савета родитеља.
Тим за самовредновање именује директор и учествује у раду тог органа.
Члан 124.
Тим за самовредновање, у оквиру и поред послова из опште надлежности стручних органа , обавља посебно следеће послове:
-даје предлоге директору за самовредновање појединих области за сваку школску годину,
-прати, испитује и анализира рад у области која се самовреднује,
-идентификује и прикупља доказе за процену оствареног нивоа одређеног стандарда у свим индикаторима,
-припрема Годишњи план самовредновања,
-уочава јаке и слабе стране по областима самовредновања,
-израђује акциони план за побољшање квалитета рада по областима самовредновања,
-израђује Извештај о самовредновању,
-са резултатима процеса самовредновања упознаје све заинтересоване учеснике, школског живота, као и Школски одбор.
Члан 125.
Седнице Тима за самовредновање сазива и њима руководи председник, којег између себе, јавним гласањем, већином гласова од укупног броја чланова, бирају чланови тог органа.
На исти начин бира се и заменик председника, који сазива седнице и њима руководи у случају спречености председника.
За свој рад Тим за самовредновање одговара директору и Наставничком већу.
Тим за обезбеђивање квалитета и развој Школе
Члан 126.
Тим за обезбеђивање квалитета и развој Школе именује директор.
Члан 127.
Тим за обезбеђивање квалитета и развој Школе, у оквиру и поред послова из опште надлежности стручних органа обавља посебно следеће послове:
1) учествује у изради аката који се односе на обезбеђивање квалитета и развој Школе;
2) израђује пројекте који су у вези са обезбеђивањем квалитета и развој Школе;
3) прати примену одредаба прописа, Статута и других општих аката Школе чија је примена важна за обезбеђивање квалитета и развој Школе;
4) учествује у обезбеђивању услова за обезбеђивање квалитета и развој Школе;
5) сарађује с органима Школе и другим субјектима у Школи и ван Школе на испуњавању задатака из своје надлежности;
Члан 128.
Седнице Тима за обезбеђивање квалитета и развој Школе сазива и њима руководи председник, којег између себе, јавним гласањем, већином гласова од укупног броја чланова, бирају чланови тог органа.
На исти начин бира се и заменик председника, који сазива седнице и њима руководи у случају спречености председника.
За свој рад Тим за обезбеђивање квалитета и развој Школе одговара директору и Наставничком већу.
Тим за развој међупредметних компетенција и предузетништва
Члан 129.
Тим за развој међупредметних компетенција и предузетништва именује директор.
Члан 130.
Тим за развој међупредметних компетенција и предузетништва, у оквиру и поред послова из опште надлежности стручних органа обавља посебно следеће послове:
1) учествује у изради аката који се односе на развој међупредметних компетенција и предузетништва;
2) израђује пројекте који су у вези са међупредметним компетенцијама и предузетништвом;
3) прати примену одредаба прописа, Статута и других општих аката Школе чија је примена важна за развој међупредметних компетенција и предузетништва;
4) учствује у обезбеђивању услова за развој међупредметних компетенција и предузетништва;
5) сарађује с органима Школе и другим субјектима у Школи и ван Школе на испуњавању задатака из своје надлежности;
Члан 131.
Седнице Тима за развој међупредметних компетенција и предузетништва сазива и њима руководи председник, којег између себе, јавним гласањем, већином гласова од укупног броја чланова, бирају чланови тог органа.
На исти начин бира се и заменик председника, који сазива седнице и њима руководи у случају спречености председника.
За свој рад Тим за развој међупредметних компетенција и предузетништва одговара директору и Наставничком већу.
Тим за професионални развој запослених
Члан 132.
Тим за професионални развој именује директор и чине га представници наставника, стручних сарадника и Ученичког парламента.
Члан 133.
Тим за професионални развој, у оквиру и поред послова из опште надлежности стручних органа обавља посебно следеће послове:
1) учествује у изради аката који се односе на професионални развој ученика;
3) израђује пројекте који су у вези с професионалним развојем ученика;
4) прати реализацију одредаба прописа, Статута и других општих аката чија је примена важна за професионални развој ученика;
5) сарађује с органима Школе и другим субјектима у Школи и ван Школе на испуњавању задатака из своје надлежности;
Члан 134.
Седнице Тима за професионални развој сазива и њима руководи председник, којег између себе, јавним гласањем, већином гласова од укупног броја чланова, бирају чланови тог органа.
На исти начин бира се и заменик председника, који сазива седнице и њима руководи у случају спречености председника.
За свој рад Тим за професионални развој одговара директору и Наставничком већу.
Тим за културне активности школе
Члан 135.
Тим за културне активности образује директор Школе и чине га наставник српског језика, наставник музичке културе, наставник ликовне културе, библиотекар и представници наставника разредне наставе.
Задаци Тима за културне активности обухватају активности поводом прославе Дана школе; прославе поводом пријема првака, прославе школских и државних празника, приредбе, представе, изложбе, израде и уређивање школског часописа „Кршљанско звонце“, такмичења, смотре, посете установама културе, изложбе,уређивање сајта школе и летописа и заједничке активности школе и јединице локалне самоуправе и друге активности које доприносе проширењу утицаја школе на васпитање ученика и културном развоју окружења школе.
Тим за културне активности држаће састанке према Плану рада који је саставни део Годишњег плана рада Школе.
Члан 136.
Директор може образовати и друге тимове, ради остваривања одређеног задатка, програма или пројекта.
Педагошки колегијум
Члан 137.
Педагошки колегијум чине председници стручних већа и стручних актива, координатори стручних тимова и стручни сарадници у Школи.
Педагошки колегијум:
1) стара се о обезбеђивању и унапређивању квалитета образовно-васпитног рада Школе;
2) прати остваривање школског програма Школе;
3) стара се о остваривању циљева и стандарда образовних постигнућа,
4) вреднује резултате рада наставника и стручних сарадника;
5) прати и утврђује резултате рада ученика;
6) предузима мере за ујединствен и усклађен рад са ученицима у процесу образовања и васпитања;
7) решава друга стручна питања образовног- васпитног рада;
8) разматра питања и даје мишљење у вези са пословима из надлежности директора који се односе на:
- планирање и организовање остваривања програма образовања и васпитања и свих активности Школе,
- обезбеђивање квалитета, самовредновање, стварање услова за спровођење спољашњег вредновања, остваривање стандарда образовних постигнућа и унапређивање квалитета образовно-васпитног рада,
- остваривање Развојног плана,
- сарадњу с органима јединице локалне самоуправе, организацијама и удружењима,
- организовање и вршење педагошко-инструктивног увида и праћење квалитета образовно-васпитног рада и педагошке праксе и предузимање мера за унапређивање и усавршавање рада наставника и стручних сарадника;
9) на предлог стручног тима за инклузивно образовање, доноси индивидуални образовни план за ученика којем је потребна додатна подршка у образовању и васпитању;
10) утврђује распоред одсуствовања са рада наставника и стручних сарадника за време стручног усавршавања;
11) прати рад наставника и стручних сарадника који су на пробном раду и даје мишљење о њиховом раду.
Наставничким већем и Педагошким колегијумом председава и руководи директор, а Одељењским већем одељењски старешина.
Седницама стручних органа Школе могу да присуствују представници ученичког парламента, без права одлучивања.
Секретар школе
Члан 138.
Правне послове у Школи обавља секретар.
Секретар мора да има :
1) образовање из области правних наука у складу са чланом 140. став 1. закона, које је стечено одговарајућим високим образовањем:
(1) на студијама другог степена (мастер академске студије, мастер струковне студије, специјалистичке академске студије) и то:
- студије другог степена из научне, односно стручне области за одговарајући предмет, односно групе предмета;
- студије другог степена из области педагошких наука или интердисциплинарне, мултидисциплинарне, трансдисциплинарне студије другог степена које комбинују целине и одговарајуће научне, односно стручне области или области педагошких наука;
(2) на основним студијама у трајању од најмање четири године, по прописима који су уређивали високо образовање до 10. септембра 2005. године,
2) савладан програм обуке, и
3) дозволу за рад секретара (у даљем тексту: лиценца за секретара).
Секретар се уводи у посао и оспособљава за самосталан рад савладавањем програма за увођење у посао и полагањем испита за лиценцу за секретара. Секретару – приправнику директор одређује ментора са листе секретара установа коју утврди школска управа.
Секретар је дужан да у року од две године од дана заснивања радног односа положи испит за лиценцу за секретара, у складу са подзаконским актом који прописује министар.
Трошкове полагања испита из става 4. члана сноси Школа.
Министарство издаjе лиценцу за секретара.
Секретару коjи не положи испит за лиценцу за секретара у року из става 4. овог члана престаjе радни однос.
Секретар коjи има положен стручни испит за секретара, правосудни или стручни испит за запослене у органима државне управе или државни стручни испит, сматра се да има лиценцу за секретара.
Лиценца за секретара одузима се секретару коjи jе осуђен правоснажном пресудом за повреду забране из чл. 110–113. Закона, за кривично дело или привредни преступ у вршењу дужности.
Послови секретара
Члан 139.
Секретар Школе обавља следеће послове:
1) стара се о законитом раду Школе, указуjе директору и Школском одбору на неправилности у раду Школе;
2) обавља управне послове у Школи;
3) израђуjе опште и поjединачне правне акте Школе;
4) обавља правне и друге послове за потребе Школе;
5) израђуjе уговоре коjе закључуjе Школа;
6) правне послове у вези са статусним променама у Школи;
7) правне послове у вези са уписом ученика;
8) правне послове у вези са jавним набавкама у сарадњи са финансиjском службом Школе;
9) пружа стручну помоћ у вези са избором Школског одбора у Школи;
10) пружа стручну подршку и координира рад комисиjе за избор директора Школе;
11) прати прописе и о томе информише запослене;
12) друге правне послове по налогу директора.
Школа jе дужна да обезбеди секретару приступ jединственоj информационоj бази правних прописа.
Заједничка стручна служба
Члан 140.
Више установа на територији јединице локалне самоуправе може, из реда запослених, да организује заједничку стручну службу, у складу са одлуком органа управљања установа и сагласност Министарства.
Заједничка стручна служба из става 1. овог члана може да обавља финансијско-рачуноводствене, административне, правне, помоћно-техничке и послове одржавања.
Заједничка стручна служба из става 1. овог члана може да има логопеда, дефектолога и социјалног радника који обављају стручне послове за више установа.
VI УЧЕНИЦИ
Упис
Члан 141.
Надлежна јединица локалне самоправе води евиденцију и обавештава Школу и родитеље, односно друге законске заступнике, о деци која треба да се упишу у први разред основне школе најкасније до краја фебруара текуће године за наредну школску годину.
Уписом у први разред дете стиче својство ученика.
У први разред основне школе уписује се свако дете које до почетка школске године има најмање шест и по, а највише седам и по година.
Упис деце у први разред врши се у периоду од 1. априла до 31. маја текуће, за наредну школску годину.
Уз документацију потребну за упис (извод из матичне књиге рођених и пријаву боравка родитеља или детета), прибавља се и доказ о обављеном здравственом прегледу детета, издат од стране надлежног школског лекара дома здравља.
Испитивање детета уписаног у Школу врши педагог Школе, применом стандардних поступака препоручених од надлежног завода, односно овлашћене стручне организације.
У поступку испитивања детета уписаног у Школу, Школа може да утврди потребу за доношењем индивидуалног образовног плана или потребу за пружањем додатне подршке у образовању.
Школа је дужна да упише свако дете са подручја Школе.
Школа може да упише и дете са подручја друге школе, на захтев родитеља, у складу са својим просторним и кадровским могућностима.
Родитељ, односно други законски заступник може да изабере школу у коју ће да упише дете, подношењем писменог захтева изабраној школи најкасније до 01. фебруара текуће календарске године у којој се врши упис.
Школа је дужна да, у складу са просторним, кадровским и финансијским могућностима, обавести родитеља, односно другог законског заступника о одлуци по његовом захтеву за упис детета ван подручја школе, до 30. априла текуће календарске године у којој се врши упис.
Члан 142.
Проверу спремности детета врши педагог Школе применом стандардних поступака и инструмената, препоручених од надлежног завода, односно овлашћене стручне организације.
У поступку провере спремности, на основу мишљења педагога, Школа може да препоручи:
1) упис детета у први разред;
2) упис детета у школу након годину дана, уз похађање припремног предшколског програма.
Родитељ, односно други законски заступник, коме је препоручен упис детета у школу након годину дана, може да поднесе захтев Комисији школе за поновно утврђивање спремности за упис у Школу у року од осам дана од дана добијања препоруке из става 2. овог члана.
Комисију чине психолог, педагог, учитељ и педијатар детета.
Комисија Школе, применом стандардних поступака и инструмената, може да одобри упис детета или да потврди упис детета у школу након годину дана, о чему одлуку доноси у року од 15 дана од дана пријема захтева из става 3. овог члана. Одлука Комисије је коначна.
Ако дете старије од седам и по година због болести или других разлога није уписано у први разред, може да се упише у први или одговарајући разред, на основу претходне провере знања.
Претходну проверу знања обавља тим састављен од наставника разредне наставе, односно предметне наставе и педагога школе уважавајући стандарде образовних постигнућа и ценећи најбољи интерес ученика.
Одговорност за упис и редовно похађање наставе
Члан 143.
Родитељ, односно други законски заступник одговоран је за упис детета у школу, за редовно похађање наставе и обављање других школских обавеза.
Школа је дужна да обавести родитеља, односно другог законског заступника и јединицу локалне самоуправе о детету које није уписано у први разред, најкасније 15 дана пре почетка школске године.
Школа је дужна да обавести родитеља, односно другог законског заступника о ученику који нередовно похађа или је престао да похађа наставу, најкасније два дана од дана престанка похађања наставе.
Ако родитељ, односно други законски заступник по пријему обавештења из става 3. овога члана не обезбеди да у року од три дана ученик настави редовно да похађа наставу или не обавести школу о разлозима изостајања ученика, школа одмах обавештава јединицу локалне самоуправе и надлежну установу социјалне заштите.
Упис у школу за образовање ученика са сметњама у развоју и инвалидитетом
Члан 144.
У школу за образовање ученика са сметњама у развоју дете односно ученик уписује се на основу мишљења интерресорне комисије за процену потреба за пружањем додатне образовне, здравствене или социјалне подршке, уз сагласност родитеља, односно другог законског заступника.
Време проведено у школи
Члан 145.
Време проведено у Школи изражено је у сатима и обухвата часове обавезних предмета, изборних програма и време проведено у активностима, што је прописано Законом и планом и програмом наставе и учења, а садржано у школском програму и у функцији је развоја способности, интересовања и креативности ученика.
Ученик у првом циклусу има обавезне предмете, изборне програме и активности до 20 сати недељно.
Ученик у другом циклусу има обавезне предмете, изборне програме и активности до 25 сати недељно.
У недељни број сати из ст. 2-3. овог члана не урачунава се трајање часова допунске и додатне наставе.
Распоред и трајање часа
Члан 146.
Школа, у складу са планом и програмом наставе и учења, врши распоред обавезних предмета, изборних програма и активности, односно утврђује распоред часова, укључујући и часове додатне и допунске наставе и час одељенског старешине.
Распоред часова може да се мења у току наставне године.
Час наставе траје 45 минута.
Изузетно, час наставе може да траје дуже или краће од 45 минута, у складу са планом и програмом наставе и учења.
Трајање часа наставе може да се прилагоди посебним условима у којима се остварује образовно-васпитни рад у одређеном временском периоду, уз сагласност Министарства.
Оцењивање
Члан 147.
Оцењивање је саставни део процеса наставе и учења којим се обезбеђује стално праћење остваривања прописаних исхода и стандарда постигнућа и ангажовања ученика у току савладавања програма обавезних предмета.
Наставник је дужан да редовно оцењује ученике, у складу са законом.
Праћење развоја, напредовања и постигнућа ученика обавља се формативним и сумативним оцењивањем.
Ученик коме је, услед социјалне ускраћености, сметњи у развоју, инвалидитета, тешкоћа у учењу и других разлога, потребна додатна подршка у образовању и васпитању, оцењује се на основу ангажовања и степена остварености циљева и стандарда постигнућа у току савладавања ИОП-а 1, и то на начин који узима у обзир његове језичке, моторичке и чулне могућности.
Уколико ученик стиче образовање и васпитање по ИОП-у 2, оцењује се на основу ангажовања и степена остварености прилагођених циљева и исхода, у складу са ИОП-ом 2.
Ученик са изузетним способностим а који стиче образовање и васпитање на прилагођен и обогаћен начин, применом индивидуалног образовног плана, оцењује се на основу праћења остваривања прописаних исхода и стандарда постигнућа и ангажовања.
Ученику се не може умањити оцена из обавезног предмета због непримереног понашања.
Успех ученика и оцена
Члан 148.
Ученик се оцењуjе из обавезног предмета, изборног програма и активности и из владања, описном и броjчаном оценом, у складу са законом.
Оцена jе jавна и саопштава се ученику са образложењем.
У првом разреду основног образовања и васпитања ученик се из обавезног предмета, изборних програма и активности оцењуjе описном оценом.
Од другог до осмог разреда ученик се из обавезног предмета, изборних програма и активности оцењуjе описно и броjчано.
Броjчана оцена из обавезног предмета jе: одличан (5), врло добар (4), добар (3), довољан (2) и недовољан (1). Оцена недовољан (1) jе непрелазна.
Успех ученика из изборних програма и активности оцењуjе се описно и то: истиче се, добар и задовољава, осим из изборног програма други страни jезик коjи се оцењуjе броjчано и то броjчаном оценом из става 5. овог члана.
Ученик се оцењуjе наjмање четири пута у полугодишту, а ако jе недељни фонд часова обавезног предмета, изборног програма и активности jедан час – наjмање два пута у полугодишту.
Закључна оцена из обавезног предмета утврђуjе се на краjу првог и другог полугодишта.
Закључна оцена из обавезног предмета за ученика првог разреда jе описна и исказуjе се као напредовање ученика у остваривању исхода, ангажовање и препорука.
У првом разреду закључне оцене из обавезних предмета и из изборних програма и активности уносе се у ђачку књижицу и ученик прелази у наредни разред.
Закључна оцена из обавезног предмета за ученика од другог до осмог разреда jе броjчана.
Закључна оцена из изборних програма и активности jе описна и то: истиче се, добар и задовољава и не утиче на општи успех ученика, осим из изборног програма други страни jезик коjи се оцењуjе броjчано и закључна оцена утиче на општи успех ученика.
На основу праћења и вредновања током наставне године закључну оцену из обавезног предмета, изборног програма и активности утврђуjе одељењско веће коjе чине наставници коjи предаjу ученику на предлог наставника, а оцену из владања на предлог одељењског старешине.
У поступку предлагања закључне оцене наставник разредне наставе, односно предметни наставник узима у обзир целокупно залагање и постигнућа ученика у току образовно-васпитног рада и то: успех ученика постигнут на такмичењима, награде, похвале и дипломе, наступе на културним и спортским манифестациjама у школи и ван школе, радове ученика обjављене у школском листу и другим листовима и часописима, радове на изложбама, конкурсима и сл.
Ученику коjи ниjе оцењен наjмање четири пута из обавезног предмета и изборног програма други страни jезик у току полугодишта, односно наjмање два пута у току полугодишта уколико jе недељни фонд обавезног предмета, изборног програма и активности jедан час, не може да се утврди закључна оцена.
Ученика коjи редовно похађа наставу и извршава школске обавезе, а нема прописани броj оцена у полугодишту, наставник jе дужан да оцени на посебно организованом часу у току траjања полугодишта уз присуство одељењског старешине и педагога.
Ако наставник из било коjих разлога ниjе у могућности да организуjе час из става 16. овог члана, школа jе дужна да обезбеди одговараjућу стручну замену.
Одељењски старешина jе у обавези да редовно прати оцењивање ученика и указуjе наставницима на броj прописаних оцена коjе ученик треба да има у полугодишту ради утврђивања закључне оцене.
Када обавезни предмет садржи модуле, закључна оцена се изводи на основу позитивних оцена свих модула у оквиру предмета.
Општи успех ученика
Члан 149
Општи успех ученика од другог до осмог разреда утврђуjе се на краjу првог и другог полугодишта на основу аритметичке средине закључних прелазних броjчаних оцена из обавезних предмета и из изборног програма други страни jезик, као и оцене из владања почев од другог разреда.
Општи успех ученика упућених на разредни, односно поправни испит утврђуjе се након обављеног разредног, односно поправног испита, а наjкасниjе до 31. августа текуће школске године.
Ученик jе постигао општи успех:
1) одличан – ако има средњу оцену наjмање 4,50;
2) врло добар – ако има средњу оцену од 3,50 закључно са 4,49;
3) добар – ако има средњу оцену од 2,50 закључно са 3,49;
4) довољан успех – ако има средњу оцену до 2,49.
Ученик ниjе са успехом завршио разред, односно има недовољан успех уколико има више од две недовољне оцене, осим оцене из владања или ниjе положио поправни испит, осим ученика другог и трећег разреда основне школе коjи се преводи у наредни разред, у складу са Законом.
Оцењивање владања ученика
Члан 150.
Владање ученика у првом разреду основног образовања и васпитања оцењуjе се описно у току и на краjу полугодишта, описном оценом која не утиче на општи успех ученика .
Закључна оцена из владања ученика из става 1. овог члана jесте: примерно; врло добро; добро; задовољаваjуће и незадовољаваjуће и не утиче на општи успех ученика.
Владање ученика од другог до осмог разреда основног образовања и васпитања оцењуjе се броjчано у току и на краjу полугодишта и утиче на општи успех ученика.
Ученик се оцењује најмање два пута у полугодишту из валадања.
Закључна оцена из владања из става 3. овог члана jесте броjчана, и то: примерно (5), врло добро (4), добро (3), задовољаваjуће (2) и незадовољаваjуће (1), и улази у општи успех ученика.
Приликом оцењивања владања сагледава се понашање ученика у целини, имаjући при том у виду и ангажовање ученика у активностима изван наставе у складу са школским програмом (слободне активности, ученичка задруга, заштита животне средине, заштита од насиља, злостављања и занемаривања и програми превенциjе других облика ризичног понашања, културна активност школе).
На оцену из владања не утичу оцене из обавезног предмета, изборних програма и активности.
Закључну оцену из владања на предлог одељењског старешине утврђуjе одељењско веће.
Индивидуални образовни план
Члан 151.
Ученику коме је услед социјалне ускраћености, сметњи у развоју, инвалидитета, тешкоћа у учењу, ризика од раног напуштања школовања и других разлога потребна додатна подршка у образовању и васпитању, Школа обезбеђује отклањање физичких и комуникацијских препрека, прилагођавање начина остваривања школског програма и израду, доношење и остваривање индивидуалног образовног плана.
Ученику који постиже резултате који превазилазе очекивани ниво образовних постигнућа, установа обезбеђује прилагођавање начина остваривања школског програма и израду, доношење и остваривање индивидуалног образовног плана.
Индивидуални образовни план (у даљем тексту: ИОП) је посебан акт, који има за циљ оптимални развој ученика и остваривање исхода образовања и васпитања, у складу са прописаним циљевима и принципима, односно задовољавања образовно-васпитних потреба ученика.
ИОП израђује тим за додатну подршку ученику у сарадњи са родитељем, односно другим законским заступником, на основу претходно остварених, евидентираних и вреднованих мера индивидуализације и израђеног педагошког профила ученика а остварује се након сагласности родитеља, односно другог законског заступника.
Ако родитељ, односно други законски заступник, не оправда своје одбијање да учествује у изради или давању сагласности на ИОП, установа је дужна да о томе обавести надлежну установу социјалне заштите у циљу заштите најбољег интереса ученика.
Врсте ИОП-а јесу:
1) ИОП1 – прилагођавање начина рада и услова у којима се изводи образовно-васпитни рад; учење језика на коме се одвија образовно-васпитни рад;
2) ИОП2 – прилагођавање циљева садржаја и начина остваривања програма наставе и учења и исхода образовно-васпитног рада;
3) ИОП3 – проширивање и продубљивање садржаја образовно-васпитног рада за ученика са изузетним способностима.
ИОП доноси педагошки колегијум установе на предлог тима за инклузивно образовање, односно тима за пружање додатне подршке детету и ученику.
Тим за пружање додатне подршке ученику у школи чини наставник разредне наставе, односно наставник предметне наставе, одељењски старешина, стручни сарадник, родитељ, односно други законски заступник, а у складу са потребама ученика и педагошки асистент, односно лични пратилац ученика, на предлог родитеља, односно другог законског заступника.
Доношењу ИОП-а 2 претходи доношење, примена и вредновање ИОП-а 1, а обавезно је прибављање мишљења интерресорне комисије за процену потреба за додатном образовном, здравственом и социјалном подршком ученику.
Мишљење интерресорне комисије за процену потреба за додатном образовном, здравственом и социјалном подршком ученику, може да предвиди и измену плана наставе и учења.
У првој години рада по ИОП-у, ИОП се вреднује тромесечно, а у свакој наредној години два пута у току радне, односно школске године.
Спровођење ИОП-а прати Министарство, у складу са Законом.
Податак да је образовање стечено у складу са ставом 6. тач. 2) и 3) овог члана уноси се у одговарајући део обрасца јавне исправе.
Ближе упутство за остваривање ИОП-а, његову примену и вредновање доноси министар.
Ослобађање од наставе
Члан 152.
Ученик може бити, привремено или за одређену школску годину, ослобођен од практичног дела наставе физичког и здравственог васпитања, у целини или делимично.
Директор доноси одлуку о ослобађању ученика од практичног дела наставе физичког и здравственог васпитања на основу предлога изабраног лекара.
Ученик који је ослобођен практичног дела наставе физичког и здравственог васпитања оцењује се на основу теоријских знања, у складу са програмом предмета.
Изузетно, ученик може да буде ослобођен наставе страног језика за одређену школску годину и одређени разред на основу одговарајућег уверења о положеном испиту из страног језика, издатом од стране Школе, у складу са чланом 73. посебног закона.
Похваљивање и награђивање ученика
Члан 153.
Ученик који се истиче у учењу и владању похваљује се или награђује.
Похвале могу бити:
1) за одличан општи успех и примерно владање;
2) за постигнут изузетан успех у савлађивању појединих наставних предмета, односно наставних области;
3) за изузетан успех у појединим ваннаставним активностима;
4) за освојено прво, друго или треће место на такмичењима (општинском, окружном, републичком и међународном);
5) похвала "Ученик генерације";
6) похвала „Спортиста генерације“;
7) друге похвале по одлуци стручних органа Школе.
Похвале могу бити писмене и усмене.
Писмену похвалу ученик добија: