Основна школа „Биса Симић“
11408 Велика Крсна
Ул. Централна бр. 13
Дел. број: 274
Датум. 03.06.2024. године
На основу члана119. став 1. тачака 1. Закона о основама система образовања и васпитања („Службени гласникРС“ број 88/2017, 27/2018-др.закон, 10/2019, 6/2020, 129/21 и 92/2023).Закона о библиотечко-информационој делатности („Службени гласник РС“ бр. 52/11, 78/21), Правилника о националним стандардима за обављање библиотечко-информационе делатности („Службени гласник РС“ бр.39/13), Правилника о инвентарисању, обради, ревизији и отпису библиотечко-информационе грађе и извора, као и вођењу евиденције о библиотечко-информационој грађи и изворима („Службени гласник РС“, бр. 47/13) и члана253.Статута школе, Школски одбор Основне школе „Биса Симић“ у Великој Крсни је на седници одржаној дана 30.05.2024. године донео:
ПРАВИЛНИК
О ОРГАНИЗАЦИЈИ И РАДУ БИБЛИОТЕКЕ
ОСНОВНЕ ШКОЛЕ „БИСА СИМИЋ“ ВЕЛИКА КРСНА
I ОПШТЕ ОДРЕДБЕ
Члан 1.
Овај Правилник регулише основна питања организације и рада библиотеке Основне школе “Биса Симић“ у Великој Крсни, у даљем тексту - библиотека. Њиме се регулишу: задаци библиотеке, питања библиотечког фонда, руковођење библиотеком, рад са читаоцима, информативна делатност, заштита књижног фонда.
За питања која нису регулисана овим Правилником важе одредбе Закона о библиотечкој делатности Републике Србије, Статута и других општих аката школе, као и важећих прописа о раду школске библиотеке.
У саставу Основне школе „Биса Симић“ постоји централна школска библиотека са називом: Школска библиотека „Радмило Петровић“.
Члан 2.
Школска библиотека је место образовно-васпитне, информативне и културне делатности школе.
Школска библиотека прикупља, обрађује и даје на коришћење књиге и други библиотечки материјал ученицима и наставницима школе.
У школској библиотеци ученици се упућују како да користе књижни фонд, обезбеђују им се информације са интернета, позајмљује им се лектира и друге књиге неопходне у образовању. Наставницима и другом особљу омогућује се коришћење и позајмица додатних извора информација потребних за квалитетно извођење наставе и стручно усавршавање.
Школска библиотека организује ширу културну делатност : изложбе, књижевне сусрете, радионице, такмичења, промоције и друге активности које имају за циљ развијање интересовања и љубави према књизи код ученика.
Програм рада школске библиотеке одвија се у складу са образовно-васпитним процесом основне школе.
Члан 3.
У вршењу своје делатности школска библиотека сарађује са другим школским библиотекама, јавним библиотекама, друштвеним и радним организацијама, локалном заједницом и ђачким родитељима/старатељима.
Члан 4.
Надзор над радом школске библиотеке врши Матична библиотека за библиотеке града Београда – Библиотека града Београда.
Члан 5.
Библиотеку могу користити ученици и запослени у школи.
Библиотеку могу користити и некадашњи радници школе који су сада у пензији.
.
Члан 6.
Чланство у школској библиотеци се не наплаћује. Картотека за ученике је формирана према одељењима у школи, за запослене према азбучном реду презимена, а за пензионере према броју чланске карте.
Сви корисници библиотеке могу да користе грађу референсне збирке (енциклопедије, речници, приручници, лексикони, библиографије и сл.) искључиво у просторијама школске библиотеке. Књиге из референсне збирке се не позајмљују.
Члан 7.
Библиотеком руководи библиотекар. Права и дужности, као и услови за радно место библиотекара, прописани су Законом о основама система образовања и васпитања, као и Правилником о врсти стручне спреме наставника и стручних сарадника у основној школи.
Члан 8.
Средства за рад библиотеке обезбеђује Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, у оквиру средстава за финансирање основне делатности школе.
Школа сваке године својим финансијским планом утврђује износ средстава за набавку библиотечко информационе грађе, библиотечког и канцеларијског материјала потребног за функционисање библиотеке.
Члан 9.
Целокупни библиотечки материјал је имовина школе без обзира да ли је стечен куповином, поклоном или разменом.
Члан 10.
Библиотека има печат елипсастог облика са следећим текстом: ОШ “БИСА СИМИЋ“ ВЕЛИКА КРСНА Инв.Бр.____________.
II ОРГАНИЗАЦИЈА И НАЧИН РАДА БИБЛИОТЕКЕ
Члан 11.
Библиотечки фонд се састоји из два дела: позајмног и непозајмног ( грађа која се не може изнети ван простора библиотеке и/или школе) .
Члан 12.
Библиотечки фонд школске библиотеке састоји се из:
-обавезне школске лектире,
-белетристике за све узрасне категорије,
-научно-популарне литературе и других књига за све наставне предмете,
-стручне педагошко-психолошке литературе и разних приручника за наставно особље,
-референсне литературе (библиографије, енциклопедије, лексикони, речници, приручници, атласи и др.),
-серијских публикација (часописи и листови за ученике и наставнике),
-некњижне грађе (CD, DVD, мапе, карте, фотографије и друго)
- извора (литература преузета са интернета).
Члан 13.
Уџбеници који су део бесплатне акције Министарства просвете и поклони издавачких кућа, а служе за потребе наставника и ученика, не улазе у фонд библиотеке.
Члан 14.
Набавку нових књига и часописа врши библиотекар (по својој иницијативи и према захтеву стручних актива и ученика).
Члан 15.
Сав библиотечки материјал набављен по било ком основу, библиотека прима на основу писаних докумената и уноси у књигу инвентара која се води по прописаном обрасцу. Поред Књиге инвентара за монографске публикације, постоји и посебна интерна књига инвентара Евиденција за: затечене монографске публикације (грађа која је у фонду већ годинама, али није заведена), периодичне (серијске) публикације, некњижну грађу (CD, DVD, мапе, карте, фотографије и друго), сликовнице, књиге на страним језицима ...
Грађа се уводи одмах по пријему.
Књигама инвентара рукује библиотекар.
Члан 16.
По пријему, библиотечки материјал се стручно обрађује: класификује, сигнира и врши се његова физичка обрада.
Члан 17.
Фонд школске библиотеке сређује се по принципу слободног приступа књизи.
Библиотечки фонд се класификује на 4 начина:
-стручна литература: према Универзалној децималној класификацији у оквиру 10 стручних група;
-лектира: по разредима;
-белетристика за ученике: према узрасту;
-белетристика за одрасле: два фонда – југословенска књижевност и светска књижевност и у оквиру њих према азбучном реду презимена писца.
Члан 18.
Физичка обрада монографских публикација састоји се у стављању печата власништва и инвентарног броја, запису сигнатуре, као и попуњавању карте књиге.Сигнатура се уписује у горњи леви угао насловне стране публикације. Печат власништва и инвентарног броја се ставља на полеђину насловне стране, на 17. страницу и на крај интегралног текста публикације.
Члан 19.
Ниједан предмет библиотечког фонда се не издаје на употребу док не буде заведен у књигу инвентара и не буде библиотечки обрађен.
Члан 20.
Библиотечки материјал се издаје по обрасцима : карта корисника и карта књиге.
Карта корисника и карта књиге служе за вођење евиденције читалаца и као покриће за издати библиотечки материјал.
Члан 21.
Библиотека чува библиотечки материјал и осигурава га од оштећења у складу са прописима о техничко-заштитним мерама за чување и одржавање библиотечког материјала.
Члан 22.
Библиотека користи наменску просторију у школској згради која је опремљена одговарајућим намештајем према важећим нормативима.
Члан 23.
Целокупни библиотечки фонд подлеже редовној ревизији, према Закону[1] (чл. 42 и чл. 54) и Правилнику [2], најмање једном у 10 година.
Ревизија библиотечког материјала састоји се у сравњивању стварног стања библиотечког фонда са стањем по инвентарним књигама.
Отпис грађе се врши кроз редовну или ванредну ревизију.
Ревизију библиотечког материјала врши Комисија коју именује директор школе.
Одлуку о расходовању и отпису библиотечког материјала доноси Школски одбор и упућује библиотеци писаним решењем.
Одлуку о расходовању и отпису библиотечког материјала доноси Школски одбор и упућује библиотеци писаним решењем.
Члан 24.
Библиотечким фондом и основним средствима, односно крупним и ситним инвентаром у саставу библиотеке, рукује библиотекар.
Члан 25.
У случају примопредаје дужности библиотекара, из било ког разлога, примопредаја се извршава записнички, путем Комисије од три члана коју одређује директор школе својим решењем.
III УСЛОВИ И НАЧИН КОРИШЋЕЊА БИБЛИОТЕЧКОГ ФОНДА
Члан 26.
Корисници библиотеке могу да задрже књиге на читању најдуже 15 дана.
Књиге које се користе групно, преко одељењског старешине или предметног наставника, могу се задржати дуже од 15 дана, уколико постоји потреба, најдуже до 30 дана.
Стручни часописи се по правилу користе у просторијама библиотеке. Ако се издају наставницима, могу се користити и ван библиотеке најдуже 7 дана.
Наведени рокови за читање могу се продужити по одобрењу библиотекара.
Члан 27.
Уколико дође до непоштовања одредби из члана 26. овог Правилника од стране ученика, библиотекар обавештава одељењског старешину о дуговањима ученика. Одељењски старешина је у обавези да опомене ученике и остави им рок за враћање књига. Уколико ученик и у остављеном року не врати књигу, одељењски старешина је дужан да обавести родитеља ученика о обавези враћања књиге или надокнади исте.
Непоштовање одредби из члана 26. овог Правилника од стране запослених повлачи јавну опомену, а уколико се публикација не врати, и надокнаду исте.
Уколико дође до непоштовања одредби из члана 26. овог Правилника од стране спољних корисника (некадашњи радници школе у пензији), библиотекар је у обавези да опомене кориснике и остави им рок за враћање књига. Уколико корисник и у остављеном року не врати књигу, библиотекар је дужан да обавести корисника о обавези враћања књиге или надокнади исте.
Надокнада се врши у складу са одредбама из члана 29. овог Правилника.
Члан 28.
Читалац може добити,и код себе имати, највише две књиге истовремено.
Члан 29.
Корисник библиотеке је дужан да позајмљену публикацију врати у онаквом стању у каквом му је била уручена.
Ако је књига враћена са оштећењем или се изгуби, корисник је дужан да:
-ученици: библиотеци изврши надокнаду истом књигом или одговарајућом заменом у договору са библиотекаром школе;
-запослени и спољни корисници: библиотеци изврши надокнаду истом књигом или плаћањем највише тренутне вредности књиге на тржишту и плати и трошкове доставе; уколико књига не постоји на тржишту, могућа је замена у договору са библиотекаром школе, с тим што вредност нове публикације не сме бити мања од највише тренутне тржишне вредности публикације сродне изгубљеној књизи, а корисник плаћа и трошкове доставе.
Члан 30.
Право коришћења библиотечког фонда имају сви редовни ученици и радници школе.
Право коришћења библиотечког фонда имају и некадашњи радници школе који су сада у пензији.
Члан 31.
Ван библиотеке не могу се користити књиге које представљају библиографску вредност, скупоцене и/или ретке књиге, рукописна грађа, књиге из референсне збирке (енциклопедије, речници, лексикони, приручници и сл.).
Члан 32.
У просторији библиотеке треба да влада потпуни ред и тишина.
Библиотекар има право да удаљи из библиотеке оне кориснике који се не придржавају одредбе овог члана.
Члан 33.
Просторија библиотеке се ван радног времена и/или у одсутности библиотекара закључава.
Сав библиотечки материјал треба да буде правилно заштићен од сваке врсте оштећења и пропадања, нарочито од пожара и крађе.
Члан 34.
Приликом исписа ученика из школе, у току наставне године, или приликом прекида радног односа радника са школом, испис, односно разрешење о дужности ће бити условљено претходним раздужењем у библиотеци, уколико је такво задужење постојало.
Секретар школе, односно разредни старешина ученика, дужан је да обавести библиотекара о захтеву за испис или прекид радног односа.
Библиотекар ће о раздужењу, односно непостојању задужења издати писмену потврду секретару школе.
Члан 35.
Издавање и примање библиотечког материјала врши се сваког радног дана, 5 дана у недељи, сем у време државних празника, школског распуста и прослава.
Радно време библиотеке је у складу са организацијом сменског рада у настави.
IV ПОСЛОВИ ШКОЛСКОГ БИБЛИОТЕКАРА
Члан 36.
Школски библиотекар израђује Годишњи план рада библиотеке који је саставни део Годишњег плана рада школе. Послови библиотекара током школске године обухватају следеће области: